Etiopská vysočina. Před třiceti miliony let se tu rozkládala rozsáhlá náhorní plošina o rozloze Španělska. Od té doby proměnily přírodní pochody tuto krajinu v africkou obdobu Grand Canyonu. Cyklus BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Etiopská vysočina – „Střecha Afriky“. Před třiceti miliony let se tu rozkládala rozsáhlá náhorní plošina o rozloze Španělska. Od té doby proměnily přírodní pochody tuto krajinu v africkou obdobu Grand Canyonu. Přírodní procesy dokázaly za miliony let vytvořit izolované oblasti ve velkých nadmořských výškách, ve kterých žijí zvláštní a jedineční tvorové, jež nenajdete nikde jinde na světě.

Například Dželady – blízké příbuzné paviánů – šplhají nahoru po příkrém srázu, na kterém jediné uklouznutí znamená smrt.

Dželady žijí pouze na těchto mrazivých planinách. Před chladem je chrání dlouhá hustá srst. Jsou nejvýše sídlícími primáty na této planetě, ovšem s výjimkou člověka. Některé skupinky žijí v nadmořské výšce až čtyři a půl tisíce metrů. Snad nejpřekvapivější jsou jejich neobyčejně početné tlupy. Jsou nejspolečenštějšími primáty na Zemi, s výjimkou člověka. Živí se rostlinnou potravou a tak jejich obrovská společenství připomínají velká stáda pasoucích se zvířat v Serengeti. Svým způsobem života jsou vlastně vysokohorskou obdobou afrických antilop. Ale nejsou jedinými zvláštními obyvateli „Střechy Afriky“.

Originální názevGreat Rift
Stopáž49 minut
Rok výroby 2009
 )D( ST HD
ŽánrDokument