Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

O pořadu

Od 26. září začaly Česká televize, Televizní studio Ostrava a TVP Wroclaw vysílat společně. Každou neděli na ČT24 hodinu před polednem odstartuje pořad nazvaný Hranice dokořán – Rozmówki polsko-czeskie. Počítá se s tím, že tak vznikne cyklus 78 dílů, které se budou zabývat tématy ekonomickými, kulturními, spoluprací regionů i všedním životem sousedů, kteří žijí podél česko-polské hranice. Diváci se s ním budou setkávat až do roku 2012.

Rozvíjí se tak unikátní spolupráce, při které tvůrci ostravského studia i wroclavské televize zpracovávají řadu témat viděných jakoby z dvou úhlů pohledu, přičemž postoj a názor sousedův není o nic méně důležitý nežli přístup zvolený v domácím prostředí. Jdeme společně cestou bližšího poznání a vzájemného obohacování. Hovoříme o tom, co nás rozděluje i spojuje, o společné i rozdílné historii, vzájemných vazbách, jazykových podobnostech i zvláštnostech, každodenním životě na hranici a v příhraničí.

Jde o společné účinkování zpravodajců z Wroclawi a Ostravy, při kterém obě studia vsadila na zkušené moderátory – za český tým je to dvojice Gabriela Lefenda a Petr Šiška, za polský zpěvačka Natalia Grosiak a zkušený rozhlasový i televizní moderátor Paweł Gołębski. Čtyři moderátoři jsou rozděleni do mezinárodních dvojic Petr s Natalií a Gabriela s Pawłem.

Moderátoři se v průběhu vysílání dotknou jednotlivých tematických okruhů nejen svými komentáři, reportážemi a rozhovory. Dostanou se i do situací, ve kterých budou muset sami konkrétně obstát. Jejich zapojení zdůrazní osobní zaujetí i autenticitu zážitku. Tak třeba Petr Šiška hned ve druhém díle vlastnoručně připravuje polský tradiční „ptyš“, obdobu českého větrníku, a to vše při rozhovoru s polským podnikatelem, který otevřel cukrárnu v Česku.

Jakkoliv chceme, aby se diváci u našeho pořadu bavili, dojde i na vážnější témata. Chystáme například historický exkurs do česko-polských sporů o hranici. Současnost na cestách připomene reportáž o tom, jak se polští řidiči chovají na českých silnicích a naopak.

Televizní obrazovka byla už dříve místem setkávání obou národů a poskytuje prostor i současné vzájemnosti. Svědčí o tom také obliba televizních seriálů, filmů a pohádek, které znají diváci na obou stranách hranice. My si tedy také připomeneme tradiční seriály, jako byly Arabela či Čtyři z tanku a pes. Nevynecháme ovšem ani možnost vzájemně se informovat o současné kinematografii obou států.

Polsko je silně katolickou zemí, a proto se hned v jednom z prvních dílů podíváme na české náboženské kontrasty. A stranou nezůstane třeba jídlo, jazykové rozdíly, relaxace v lázních nebo to, jak se Polákům pracuje v českých krajích a naopak.

Naše štáby se budou pohybovat po celé délce česko-polské hranice, chystaných 78 dílů pořadu představuje přes 450 reportáží v celkové stopáži téměř 2000 minut. Natáčíme v moderním formátu XDCAM v kvalitním rozlišení a pořad dokončujeme na nejmodernějších střižnách ostravského studia ČT v systému AVID.

Pořad vzniká v rámci projektu česko-polské spolupráce, který uspěl v dotačním řízení Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013. Program je financován Evropským fondem pro regionální rozvoj. Projekt je zaměřen na prohloubení spolupráce dvou veřejnoprávních médií – České televize, Televizního studia Ostrava a TVP S. A., Oddział ve Wroclawi. Pracovníci obou studií se spojili do jediného mezinárodního týmu, který plní zadání projektu zaměřeného na vzájemné poznávání, prohlubování, předávání zkušeností a společnou práci při výrobě pořadu.

foto: Petarda production a.s.

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Publicistika
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje