Dokument o tvorbě Petra Helbicha - lékaře, fotografa a asistenta nestora české fotografie Josefa Sudka

Petr Helbich (* 5. 11. 1929) – významný český fotograf studoval medicínu na pražské lékařské fakultě. Poté pracoval v oboru plicního lékařství. V posledních letech se zabývá plicní cytologií. Jako fotograf provázel Josefa Sudka a Rudolfa Jandu:

„Sudek měl daleko širší tematiku: fotografoval architekturu, portréty, dělal i reklamní fotografii,“ vzpomíná doktor Helbich. „Já jsem fotograficky zůstal u té ’jandovské’ tematiky. Když jsem tedy chodil v Jandových stopách, dozvěděl jsem se od něj, kde je prales Mionší. Hned jsem se tam vypravil a byl jsem z něj nadšený. Později, když už jsem se se Sudkem dobře znal, tak jsem jej v roce 1950 na Mionší zavedl a Sudek byl uchvácen. Byl nadšen do hloubky, oči mu zářily a začal zuřivě fotit. Tehdy jsme na focení měli jen dva dny. Celkem jsme se na Mionší vypravili osmkrát a vždy již na delší dobu. Tak vznikly jeho slavné cykly, např. ’Zmizelé stromy’. Naposledy jsme tam měli jet v roce 1974, ale to Sudek onemocněl a místo na Mionší jel do nemocnice.“

Doktor Helbich dodnes fotografuje na velkoformátové černobílé negativy. Žije v Praze, ale do Beskyd a Frenštátu často dojíždí. Beskydská příroda je častým motivem jeho fotografií.

Napište nám