Na základě hledání posledního filmového rozhovoru s Janem Werichem připomíná režisér Vít Olmer jeho stále aktuální myšlenky, které se dotýkají i problémů dnešní společnosti

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Režiséra Víta Olmera vedla k natočení dokumentu, ve kterém i sám vystupuje jako moderátor, četba dopisů, jež si v průběhu desetiletí vyměňovali Voskovec s Werichem, a osobní setkání s Janem Werichem, kterého v polovině sedmdesátých let potkával na Malé Straně.

Olmerovi se také před smrtí pana Wericha ještě podařilo pro Slovenskou televizi natočit s ním krátký medailon, kdy otázky vzhledem k jeho hluchotě mu už musel psát na papírky, ale v Mistrových slovech stále ještě jiskřily plamínky nenapodobitelného humoru, moudrosti a filosofie.

Ztracený filmeček se po letech našel a režisér se svým štábem se rozhodl za ním putovat do Bratislavy tranzitem polepeným Werichovými slavnými citáty. Účelem cesty po vlastech českých bylo oslovovat občany z nejrůznějších sociálních vrstev, těžce zkoušených nynější dobou, ptát se nejen na osobnost a poselství myšlenek Jana Wericha, ale vyslechnout si i jejich problémy (například s nezaměstnaností, rasismem, s chováním politiků, apod.), vytipované minipříběhy, postřehy a názory. Tvůrci došli k překvapivému zjištění, jak myšlenky národem po generace milovaného velikána pozoruhodně aktuálně korespondují s dneškem, ba dalo by se říci, že co se týká absurdit „a hrůz kolem nás – sednou jak prdel na hrnec“ (Jan Werich).

Jan Werich
herec, dramatik a filmový scenárista

Jan Werich

* 6. 2. 1905

† 31. 10. 1980


Stopáž52 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument