Ardeny (2)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

22. prosince 1944 se německý tankový útok směrem k mostům přes řeku Mázu téměř zastavil. Kolony tanků ucpaly úzké ardenské cesty. Strojům docházelo palivo. Mezitím se k Němci obklíčené Bastogni blížila pomoc tankové armády generála Pattona, který svým lidem nařídil přesun bez oddechu mrazivým dnem i nocí. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí

Tanky v tomto díle

Bitva v Ardenách (16. prosince 1944 – 25. ledna 1945)

Klikněte pro větší obrázekArdeny 16. prosince 1944. Na americké jednotky zaútočilo na 140 kilometrů dlouhé frontě více než 1700 německých tanků a 200 tisíc mužů pěchoty. Začala bitva v Ardenách. V čele útoku byla nasazena nově zformovaná 6. tanková armáda, sestavená z Hitlerových nejvěrnějších a nejtvrdších bojovníků jednotek SS. Jejím úkolem bylo s 60 tisíci muži prorazit slabě bráněnou americkou linii. Další dvě elitní tankové divize, měly postupovat na západ a zajistit mosty přes řeku Mázu. 3. divize SS pak měla pokračovat na severozápad a zaútočit na Antverpy. Hitler předpokládal, že obsazením tohoto, pro zásobování spojenců klíčového přístavu, se mu podaří zastavit spojenecký postup, který 6 měsíců drtil jeho armády.

Německé vrchní velení nebylo schopné podporovat dlouhodobou ofenzívu proti dobře vybaveným Spojencům. Mohlo jen využít moment překvapení a provést rychlý úder s podporou těžké techniky. 6. tanková armáda byla nejlépe vyzbrojeným tankovým svazem v Ardenách. Měla přes 600 tanků, včetně 160 Panzer IV, 215 Panzer V Panther a téměř stovku tanků Tiger. Němci měli palebnou i početní převahu. Celou 6. tankovou armádu mělo zastavit ani ne 60 Shermanů, 180 protitankových děl a 35 tisíc mužů pěchoty. V té době dostali Američané posily. Přišli muži, kteří právě ukončili výcvik, ale neprošli bojovým nasazením. Proto byly všechny jednotky, které se zde seznamovaly s bojištěm v noci z 15. na 16. prosince útokem zcela zaskočeny. Američané byli zaskočeni a Němcům se podařilo prorazit jejich obranné linie na celé frontě. Zoufalí američtí velitelé posílali do boje všechny dostupné jednotky.

Bitva u města Stavelot

Klikněte pro větší obrázekVečer 17. prosince se čelní jednotky 6. tankové armády dostaly 65 kilometrů do nitra Belgie. Na hrotu útoku postupovala elitní bojová skupina 1. tankové divize SS, vedená podplukovníkem Joachimem Peiperem. Peiper byl veteránem z východní fronty, nositelem železného kříže a bývalým členem štábu Heinricha Himmlera, říšského vůdce Gestapa a správce nacistických táborů smrti. Byl to bezohledný velitel a jeho bojová skupina se 120 tanky a 150 obrněnými vozidly byla nejsilnější obrněnou formací v Ardenách. 18. prosince byli jen 68 kilometrů od svého primárního cíle, mostů přes řeku Mázu u městečka Huy. Nejdříve však museli obsadit most přes řeku Ambléve v malém belgickém městě Stavelot. Spojenci byli odhodláni německou ofenzívu zpomalit natolik, aby dokázali přisunout dostatečné posily.

Obranou Stavelotu bylo pověřeno 250 mužů, včetně několika desítek vojáků 825. protitankového praporu. Američané 4 tanky zničili, ale postup Peiperovy skupiny jen zpomalili. Nezastavili její postup do centra města. 18. ráno Peiper zaútočil tento most. Peiper měl tanky po obou stranách mostu. Přijížděly z kopců na severu a zabralo jim to několik hodin. Takže mohl město shora po celou dobu ostřelovat. První přijížděly Tiger II – také přezdívané King Tiger. Měl hmotnost 70 tun, čili vážil dvakrát víc než Sherman. Čelní pancéřové pláty korby byly 150 milimetrů silné. Výkonný kanon ráže 88 milimetrů dokázal prostřelit nejsilnější pancéřování většiny spojeneckých tanků na vzdálenost přes 2000 metrů. To dělalo z Tigeru II nejvýkonnější tank na bojištích druhé světové války.

Klikněte pro větší obrázekPřes veškerou snahu Američanů se Jochen Peiper dostal na druhou stranu mostu. Obsadil Stavelot a zahájil postup směrem k řece Máze. Jako zadní zajištění ponechal Peiper malou skupinu příslušníků SS. Ti nezůstali nic dlužni své špatné pověsti. Zatímco Peiper útočil na západ, jednotky postupující za ním páchaly zvěrstva. Vnikaly do domů a házely ruční granáty do sklepů plných civilistů. Od 9měsíčních dětí po 70leté důchodce. Dělali si zkrátka, co chtěli. Městečko proměnili v ruiny. Povraždili 130 civilistů, včetně rodiny Arlette Mignonové.

O něco později dorazily do Stavelotu americké posily, rozprášily Peiperovy zadní sledy a zničily most. Ale pozdě. Peiperovy hlavní síly už pokračovaly v postupu k Máze. Zatímco první tanková divize SS postupovala na západ, 12. tanková divize SS dostala rozkaz vyčistit město Krinkelt-Rocherath, které odhodlaně bránily zbytky americké 99. pěší divize. Byla velmi dobře vyzbrojená, měla více než 14 tisíc mužů, 90 tanků a 60 samohybných děl, včetně čtyř stíhačů tanků Jagdpanzer IV. Neměl být problém město obsadit. Ale v roce 1944 začaly německé bojové jednotky trpět nedostatkem paliva.

Klikněte pro větší obrázekAmeričané 12. divizi SS, trpící nedostatkem paliva i munice, neustále ostřelovali. Německý postup se po pár kilometrech zastavil. 6. tanková armáda měla 5denní zpoždění proti plánu. Německé vrchní velení nařídilo 2. divizi SS, která měla původně postupovat za Peiperovou skupinou k Máze, aby vyrazila na jih a pokusila se o vlastní průlom. 2. divize SS byla dobře vyzbrojená. Měla k dispozici 28 tanků Panzer IV, 28 samohybných děl a 58 tanků Panther.

Manhay

Začal 9. den krvavých bojů bitvy v Ardenách. Jednotky 6. tankové armády postoupily 80 kilometrů do nitra Belgie. Ale urputný odpor Američanů jejich postup zpomalil. V zoufalé snaze obsadit mosty přes řeku Mázu dostala 2. tanková divize SS rozkaz zaútočit na belgické městečko Manhay. Bojiště bylo poseté hořícími vraky tanků obou bojujících stran, ale Američané ten den zvítězili. Podařilo se jim zastavit německý postup na Manhay a definitivně tak zmařili naděje 2. tankové divize SS na dosažení řeky Mázy.

Klikněte pro větší obrázek1. tankové divizi SS se o něco severněji nevedlo o mnoho lépe. Bojová skupina Peiper, kdysi útočný hrot 6. tankové armády, nyní bojovala o přežití. 9 dní se pokoušela překonat řeku Ambléve, ale Američané vždy stihli vyhodit její ženijní mosty do vzduchu. Americké jednotky se navíc pevně uchytily ve městě Stavelotu a Peiperova bojová skupina byla odříznuta. Německé zásoby pohonných hmot i munice se povážlivě tenčily. Naproti tomu se Američanům blížily posily. Smyčka na krku Peiperovy skupiny se začínala stahovat.

Vánoce 1944. Bitva v Ardenách, Hitlerova poslední velká ofenzíva, začíná ztrácet dech. Bojová skupina Peiper, kdysi elita 6. tankové armády, nyní místo útoku bojuje o přežití. Peiperovi dochází palivo i munice a Američanům jsou přisouvány posily. Peiper nařídil svým tankistům zaujmout obranu v městečku La Gleizé. Na Štědrý den 1944 pro bojovou skupinu Peiper hra více-méně skončila. Peiper musel La Gleizé opustit a zanechat na místě většinu svých obrněných vozidel. Nechal zde polopásová vozidla, veškeré dělostřelectvo a všechny tanky. Prchali pěšky.

Klikněte pro větší obrázekNa Boží hod se Peiper a posledních 800 mužů, kteří mu zbyli, po skupinkách probíjeli zpět k německým liniím. Během 9denních bojů ztratili 70 tanků. Více než 2000 mužů padlo, bylo raněno nebo zajato. Boje v Ardenách pokračovaly. Teprve 12. ledna 1945 byly německé jednotky definitivně poraženy spojeneckými posilami a leteckou převahou. Bitva v Ardenách skončila. Hitlerova poslední sázka na všechno nevyšla. Ztráty na obou stranách byly obrovské. Přes 90 tisíc Němců padlo, bylo raněno nebo zajato. Na americké straně padlo téměř 20 tisíc mužů a dalších 50 tisíc bylo raněno.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • smoulak1 9. 7. 2014 17:39

  Největší tankové bitvi

  Je mi 12 a hodně mě zajímají tanky, je to dobrý pořad, ve World of Tanks se jmenuju smoulak…

 • vojtěch drga 18. 10. 2013 21:03

  němci

  mám sice jen 11 let ale tvrdím že nejlepší byli němci a měli víbornou strategiy avízbroj a v…

 • Pavel 17. 9. 2013 10:07

  Doporučuji prohlédnout si pozorně fotosnímky z květnové Prahy roku 1945 - Rusové přijeli na amer…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Greatest Tank Battles – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady