5 otázek pro Kateřinu Brožovou

V jaké životní situaci, ale i konkrétním okamžiku, jste četla scénář Znásilnění? Četla jste ho „jedním tahem“ nebo „na pokračování“?

Klikněte pro větší obrázekProžívám pěkné životní období, jsem tři roky šťastně vdaná a toužím po dítěti. Daří se mi i v práci (divadlo, zpívání), ale v poslední době mi scházela zajímavá psychologická role. Jsem vnitřně vyrovnanější než dříve a vím co chci. Nastřádalo se ve mně mnoho prožitků a pocitů i zkušeností a přála jsem si potkat roli, ve které to vše mohu uplatnit. Stýskalo se mi po natáčení. Role Angeliky mi snad byla přímo seslána shůry. Na kamerové zkoušce jsem se ve zkratce dozvěděla o příběhu, ale scénář jsem pak přečetla jedním dechem (večer, v klidu, naplánovala jsem si na to čas).

Jaká byla vaše první reakce? A k čemu jste došla, když jste postavu Angeliky a její životní úděl vstřebala?

Jsem podobného založení jako Angelika. Pominu-li práci, pak je pro mne rodina a spokojený vztah na prvním místě. Žena s pěknou tváří může mít i kladné vlastnosti a morálku, být něžná apod. Ironií osudu je, že právě takové ženě to její okolí většinou nevěří. Z toho, co se Angelice stalo jsem byla „v šoku“. Zdá se ale, že takové příběhy (kromě pana autora) píše sám život.

Jaký je váš vztah k lidskému údělu Angeliky teď, na konci natáčení?

Těžko se mi bude s postavou Angeliky loučit, rozuměla jsem jí. Litovala jsem ji, ale zároveň obdivovala její vnitřní sílu a schopnost neublížit blízkým, přestože sama má bolest. Ale přiznám se, že se budu chtít zhluboka nadechnout. Byl to pro mne silný zážitek, prožít takové situace jako ona - s ní.

Máte, jako krásná žena, podobné zkušenosti s „prokletím krásou“ jako má hrdinka Znásilnění?

V mém případě se snad nedá mluvit o prokletí, to by bylo silné slovo. Krása v lidech vzbuzuje obdiv, ale i určitý odstup, snad i nedůvěru. (Spojeno s běžným odsudkem – krásná, tak to bude potvora a pod.) Setkávám se s tím vlastně dodnes, hlavně v mé profesi. (např. „na tuhle roli je moc pěkná…“) Vadí mi to. Ale chovám se přirozeně a časem už mám na tyhle věci jiný pohled.

Dostala jste se někdy do podobného „sexuálního nedorozumění“ jako Angelika a jak jste to zvládla?

V takové míře ne. Ale zažila jsem situace, kdy jsem neopětovala city či náklonnost a nějakým způsobem se mi to vymstilo. Erotické anonymní telefonáty trvají dodnes, ale naštěstí mě nikdo násilně nenapadl.