Co kdyby 21. srpna 1968 nebylo Československo okupováno? Jak by vypadaly osudy tří Čechů, kdyby do jejich životů nevstoupily sovětské tanky? (2011)

Pořad bylo možné přehrát do 17. 5. 2012
Video není k dispozici

21. srpen zasáhl do životů všech občanů Československa. Každý z pamětníků si vzpomíná na okolnosti, při kterých se dozvěděl o vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Lidé si však na tento den plánovali jiný program: někdo měl schůzku s dívkou, jiný chtěl vyhrát motoristický závod, další se chtěl usmířit s partnerem. Jak by mohly vypadat tři české osudy bez příchodu vojsk Varšavské smlouvy? Jak vypadá zmarněná šance? Jak velké dějiny ovlivňují ty soukromé a jaké dávají jedincům životní alternativy?

Historická křižovatka

5. ledna 1968 se prvním tajemníkem ÚV KSČ stal Alexander Dubček. Tím začalo období politického uvolnění v Československu nazvané Pražské jaro. V dubnu ÚV KSČ schválilo Akční program, který zahrnoval zvýšení svobody tisku a vetší orientaci ekonomiky na spotřební zboží. Občané se sami ujali iniciativy směřující k demokratizaci země. Vedení Sovětského svazu v čele s Leonidem Brežněvem znepokojovalo dění v Československu a vytvářeli diplomatický nátlak na představitele státu na jednáních v Čiernej nad Tisou 29. července a 3. srpna v Bratislavě. Rozhovory nedopadly pro Sověty uspokojivě a stále víc hlasů z vedení ÚV KSSS Brežněvovi doporučovalo vojenské řešení situace v Československu. Jak se mohly dějiny odehrát, kdyby vojska Varšavské smlouvy nepřišla?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument