Intronizace nového pražského arcibiskupa

Přímý přenos z katedrály sv. Víta.

Po několikaměsíčním hledání bylo zveřejněno jméno nového pražského arcibiskupa. Stal se jím královéhradecký biskup Dominik Duka, který vystřídá v úřadě kardinála Miloslava Vlka.

Slavnostním uvedením v úřad bude intronizační pontifikální bohoslužba, která se za účasti nejvyšších představitelů našeho státu bude konat v tradičním prostředí národního chrámu, v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě.

Pražské arcibiskupství bylo na žádost císaře Karla IV. založeno 30. dubna 1344 papežem Klimentem VI. Prvním arcibiskupem se stal blízký Karlův spolupracovník, Arnošt z Pardubic. Za 666 let se v tomto úřadě vystřídalo mnoho velkých i průměrných osobností, ale vždy patřila postava arcibiskupa a primase českého k důležitým figurám na šachovnici duchovního a společenského života.

I před 36. pražským arcibiskupem, Dominikem Dukou, stojí velký úkol promýšlet a uskutečňovat vizi současného poslání církve v moderní české společnosti. Kamery České televize budou přítomny jeho prvním symbolickým krokům na této cestě.

Stopáž120 minut
Rok výroby 2010
 L