O občanském sdružení, které se dlouhodobě věnuje romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (2010). Scénář a režie A. Hynková

Občanské sdružení Český západ vzniklo díky iniciativě bratří trapistů z kláštera Nový Dvůr, který stojí na samém kraji obce Dobrá Voda.

Trapisté jsou řádem přísné observance a příliš nedávají o sobě vědět. Místo v Dobré Vodě si vybrali proto, že je opuštěné, tiché až zapomenuté, průmyslový rozkvět zde nehrozí ani v budoucnosti. Brzy je však na sebe upozornila početná romská komunita, která obývá panelák ve vzdáleném sousedství, takzvanou bytovku, třípatrový dům se třemi vchody. S takovými sousedy měli nejspíš i řeholníci všelijaké zkušenosti. V blízkosti paneláku tedy zakoupili nevelké hrázděné stavení, oslovili několik spřízněných duší, některé vybrali přímo v romské komunitě, další doporučilo plzeňské arcibiskupství. Tak vzniklo sdružení Český západ, které začalo s programy pro ženy a děti. Posléze byla otevřena v budově krejčovská a tkalcovská dílna a výrobky romských žen se začínají prodávat na trzích. Daří se opravit zdevastovaný panelák. Romové zakládají šestičlenný domovní výbor. Budují hřiště pro děti, zakládají taneční kroužky. Pomalu se dařilo i získávat důvěru alespoň části starousedlíků.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument