Úvod » Postavy seriálu

Zuzka Sovová, roz. Dvořáková (Hanka Vagnerová)

Po revoluci začne Zuzka konečně učit a dokončí vysokou. Během studií konečně prožívá svoje mládí, seznámí se s Majdinými kamarády a propadne na čas studentskému životu. S Tondou mají najednou odlišné cíle a plány. Rozdělí je nová doba, nebo se jim podaří jejich vztah zachránit?

Čtyři otázky pro Hanku Vagnerovou (starší Zuzka)

Jaké životní zkoušky čekají na Zuzku v nové sérii?

Mám takový pocit, že v nových dílech je Zuzka snad jediná postava, do jejichž osudů velmi výrazně zasáhnou dějinné události. Její kluk je disident, skončí ve vězení, ona čeká v osmnácti dítě a řeší, jestli ji vůbec pustí k maturitě. Je postavena před docela velké životní problémy, takže bylo co hrát.

Kdo vám vyprávěl historii vaší rodiny?

Především mí rodiče. Hodně historek mi vyprávěl také můj děda. Nikdy jsem ale po svých kořenech příliš nepátrala. Jsem spíš typ člověka, který se dívá dopředu a minulost si trochu přikrášluje. Spíše se ale zabývám tím, co bude.

Kdybyste se měla možnost vrátit se do sedmdesátých let, co byste ráda zažila?

Na zkoušku by mě asi zajímalo zažít období a atmosféru kolem charty a anticharty. Z dnešního pohledu má člověk pohled úplně jasný. Zajímalo by mě, jestli bych se k tomu dokázala postavit tak, jak si myslím, že bych dokázala, nebo jestli by mě například přemohl strach. To bych se sama o sobě možná chtěla dozvědět.

Jak se vám hrála scéna porodu?

Věci, které člověk nezažil ani neviděl zblízka, se vždycky hrají hůře. Roman Vojtek mi říkal, že všechny herečky, které ještě nerodily, se vždycky tak nějak prapodivně chytnou za záda, předstírají bolest břicha a mají to okoukané zase z filmů, kde porod hrají herečky, které samy nerodily. Přišlo mi vtipné, že mi na place dávali rady právě Roman Vojtek s režisérem Bisi Arichtevem, kteří mají oba malé děti. Říkali mi, jak se mám předklonit a kam mám strčit ruce.

Zuzka Dvořáková (Andrea Nováková)

Malá Zuzka je velmi bystrá a chytrá, vyrůstá ve společné domácnosti s babičkou, se kterou má velmi blízký vztah a zažívají spolu mnohá dobrodružství. Je to také babi, která naučila Zuzku cílevědomosti, která ale často hraničí s paličatostí. Jednou v létě s bráchou na vodě potká jeho kamaráda Tondu, do kterého se osudově zamiluje.

Rozhovor s Andreou Novákovou: „Naučila jsem se samostatnosti“

Jak si se vlastně dostala k herectví?

Už jako malá holka jsem strašně ráda chodila do divadla. Později jsem začala navštěvovat castingy. Mou hereckou kariéru vlastně odstartovala jedna televizní reklama. Následovaly další reklamy. Také jsem začala hrát také v divadélku Radar. První filmovou roli jsem dostala ve filmu Bestiář režisérky Ireny Pavláskové. Role Zuzky v seriálu Vyprávěj je zatím moje nejmilejší.

Navštěvuješ nějakou hereckou školu?

Ano. Kromě toho, že hraji v divadle s Rozitou Erbanovou, chodím do herecké školy. Učíme se tam hrát na kameru a předehráváme si nejrůznější herecké situace a etudy.

Uvažuješ v budoucnu o nějakém hereckém vzdělání?

Uvidíme, jak se mi bude dařit ve škole. Jsem zatím v sedmé třídě. Už za rok budu muset řešit, kam půjdu dál. Ráda bych šla na gymnázium potom na DAMU, ale možná zkusím i konzervatoř.

Chtěla jsi být vždycky herečkou?

Herectví mě chytlo už jako malou holku. Ještě před tím jsem ale chtěla být krasobruslařkou. Bruslila jsem tři a půl roku. Dokonce jsem byla třetí v republice. Pak jsem toho ale musela ze zdravotních důvodů zanechat. Taky jsem měla období, kdy jsem chtěla být právničkou. Tohle období naštěstí netrvalo dlouho.

Jaký je tvůj největší zážitek z natáčení Vyprávěj?

To bylo asi natáčení scény na půdě chalupy s paní Divíškovou. Všude bylo hodně prachu, stály jsme na několika tenkých prknech, které se třásly. Pak přišli kameramani a osvětlovači a my se bály, že se propadneme i s technikou. Dobře to dopadlo, ale chvílemi jsem měla o paní Divíškovou vážně strach.

Jak si se cítila v seriálových modelech?

Šaty byly většinou z divných látek. Kostymérky mi taky dávaly nepohodlné ponožky, do kterých jsem se nemohla dostat. Pak mi taky trochu vadily vysoké podpatky, na které nejsem zvyklá.

Měla jsi v době filmování vůbec čas na své kamarádky?

Určitě. Hodně času jsem měla o víkendech. Vždycky mám u sebe nějakou kamarádku.

Jaký máte program?

Koukáme se na filmy, nebo jsme na internetu, chodíme ven nebo jezdíme na bazén.

Jak si řešila chození do školy?

Individuální studijní plán jsem neměla. Doučovala jsem se sama doma. Paní učitelka mi posílala domácí úkoly. Během seriálu Vyprávěj jsem zameškala 199 hodin. Občas jsem to odnesla horší známkou.

Seriál Vyprávěj mapuje naší historii. Jakou známku máš z dějepisu?

Naposledy jsem měla jedničku. Jsme ale teprve někdy v roce 384, takže o nedávné historii jsem toho moc nevěděla. Když jsem měla například malovat Lenina, musela jsem se doma zeptat, kdo to vlastně byl (smích).

Co ti herectví, kromě financí přináší?

Myslím, že herectví mi dalo spoustu zkušeností. O peníze se starají mí rodiče. Od doby co hraji a natáčím, jsem se myslím naučila samostatnosti.

Sledují tví spolužáci seriál Vyprávěj?

Dívají se i se svými rodiči. Vždycky hned v úterý ráno ve škole komentují mou postavu. Když něčemu nerozumí, chtějí to vysvětlit.

Už tě poznávají lidé na ulici?

To netuším. Zrovna nedávno jsme měli na škole Den otevřených dveří. Tam se mě dva lidé ptali, jestli náhodou nejsem ta herečka ze seriálu Vyprávěj.

Měla jsi při natáčení trému?

Na začátku jsem měla vždycky trému. Pak jsem si řekla, že vlastně o nic nejde. Teď už trému nemívám.

Zkazila jsi režisérovi nějaký záběr?

Ano. Neuměla jsem zazpívat písničku Dobrý den majore Gagarine. Ani jsem v tu chvíli nevěděla, kdo to vlastně byl. Představte si, že zrovna druhý den jsme se o něm ve škole učili. Pan režisér byl milý, trpělivý a vůbec nekřičel.

Zuzka Dvořáková poslouchá Beatles. Jakou hudbu posloucháš ty?

Líbí se mi Kabát, Kryštof, ale i písničky Michala Hrůzy.

Kdo ti visí doma na zdi?

Mam tam toho moc. Hodně a ráda čtu časopisy Popcorn a Bravo. Na zdi mi visí například Kate Perry, Lady Gaga nebo Zac Efron. Docela mě štve, že se nevydávají plakáty s českými herci a zpěváky.

Jaké role teď hraješ v divadle?

Připravujeme teď Noc na Karlštějně. Máme v divadle málo kluků, takže nakonec budu hrát chlapeckou roli arcibiskupa. Už se těším.

Co tě naposledy rozesmálo?

Teď si nevzpomenu. Mám pocit, že se směju skoro pořád.

Rozhovory zpracoval: Jiří Nedvídek