Úvod » O seriálu Vyprávěj

Tvůrci

Manažer realizace ČT: Martin Kopřiva
Manažer vývoje ČT: Jan Potměšil
Vedoucí výroby ČT: Renata Vlčková
Dramaturg ČT: Lada Macurová

Autor konceptu a producent: Filip Bobiňski
Vedoucí scenárista a vedoucí projektu: Rudolf Merkner
Vedoucí výroby a producent: Petr Šizling

Dramaturg: Roman Kopřivík
Hudba: David Solař
Střih: Emil Pawinger
Kamera: Martin Schinabek
Režie: Biser Arichtev

Pro Českou televizi vyrábí Dramedy Productions.
Titulní píseň seriálu vytvořil zpěvák a hudebník Michal Hrůza.
Výtvarnicí znělky je Niké Papadopulosová.

Filip Bobiňski

O čem bude vyprávět čtvrtá řada seriálu?

Nová řada seriálu Vyprávěj bude mít třicet osm dílů. Naváže přímo na poslední díl klasické třetí série, který končí událostmi Palachova týdne, během nichž byli hlavní hrdinové Honza a Lucka zatčeni policií. Přímo v tomto momentu navážeme a budeme dál pokračovat v našem příběhu.

V prvních dílech se dostaneme do období před sametovou revolucí v roce 89, pojedeme např. na první dovolenou Dvořákových do Jugoslávie, na kterou si musí opatřit výjezdní doložku. Vzpomeneme na události, které směřovali k pádu komunismu, třeba na památný projev Milouše Jakeše z Červeného hrádku.

Několik dílů se pak bude věnovat sametové revoluci a dění bezprostředně po ní. Honza a Lucka jsou ve studentském věku, takže se budou přímo účastnit předlistopadového studentského hnutí, uvidíme s nimi organizaci a průběh demonstrací a protestních akcí a nápomoc studentů při pádu totalitního systému.

Pak se dostaneme do devadesátých let, kdy budeme svědky řady historických momentů, na které si všichni určitě vzpomeneme, jako bylo dělení republiky nebo malá a velká privatizace, odehrávala se válka v Perském zálivu, kterou jsme všichni tehdy napjatě sledovali. A budeme pokračovat dál až po zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze nebo teroristické útoky 11. září 2001 na mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku.

To všechno samozřejmě doplníme vztahy a příběhy našich hrdinů, jejich obyčejnými životy. Budeme se věnovat i začátkům podnikání. Někteří naši hrdinové jsou přímo předurčeni k podnikání díky svému „dobrému zázemím“ z minulosti – to se dotýkám komunistické rodiny Francových, kteří určitě využijí příležitost ke svému prospěchu. Naopak jiní se budou snažit něco vybudovat od nuly. Někdo bude úspěšný, někdo méně, nebo vůbec.

Jaké jsou vaše osobní vzpomínky na devadesátá léta?

Devadesátá léta byla velmi pestrá a já si na ně osobně pamatuji jako na období s úžasnou atmosférou. Do Prahy tehdy přijelo spoustu cizinců studovat nebo pracovat. V Praze tehdy bydlelo asi sto tisíc Američanů. Já jsem byl tehdy na vysoké škole a pamatuju si, jak nám Američani chodili za českými holkami, což nás trošku štvalo. Ale byla to úžasná doba… vzpomínám si třeba na první rockový klub v Praze Bunkr a další.

Bylo těžší zachytit dobu nedávno minulou než 60., 70. nebo 80. léta, o kterých jste vyprávěli v minulých sériích?

Lidí, kteří si pamatují devadesátá léta, je samozřejmě víc a můžou je nějakým způsobem hodnotit nebo kritizovat. Musíme si na to dávat větší pozor. Na druhou stranu ale máme na tu dobu spoustu intenzivnějších osobních vzpomínek, které můžeme použít a vycházet z nich.