Žijící klasik, který nemá pokračovatele. Estonský skladatel, v jehož díle ožívá prastará runová píseň. Připravili: J. Tomeš, V. Machal a Z. Mikulík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Veljo Tormis

Estonský hudební skladatel Veljo Tormis se narodil v roce 1930 ve vesnici nedaleko Tallinu. Ve třinácti letech začal studovat na tallinské konzervatoři nejdříve varhany, studium dokončil oborem skladby na moskevské konzervatoři.

Z Moskvy se vrátil do Tallinu, začal vyučovat na konzervatoři a nalézat své osobité hudební vyjádření. V tradici starých lidových písní, tzv. runových písní, objevil samostatný kulturní a umělecký jev, svébytný nejen pro Estonce, ale i pro ostatní ugrofínské národy u Baltského moře. Jedním z prvních byl cyklus Estonské kalendářové písně, kde použil autentické melodie a pokusil se zachovat jejich svéráznou formu. Později jich hojně přibylo.

Estonskou tradicí byl vždy sborový zpěv, který byl nejen kulturním, ale i výrazným společenským jevem. Jeho prostřednictvím Estonci mohli projevovat svoji národní identitu i odpor vůči útlaku. Proto se pěveckých slavností účastnilo vždy mnoho tisíc lidí. První pěvecká slavnost se konala už v roce 1869. Díky estonským sborům je Tormisovo jméno jako skladatele vokální hudby "a capella" známé po celém světě.

Je autorem komické opery Let labutí, kantáty Kalevipoeg (Syn Kalevův), Malé symfonie, suity Kihnuská svatební píseň, filmové hudby např. z filmu Kevade (Jaro).

Během rozhovoru s tímto zcela ojedinělým tvůrcem i velmi příjemným člověkem nahlédneme nejen do tajů estonské národní hudby, ale dotkneme se i obecných jevů uchování národní kultury v globálním světě.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2002
 P )D( ST
ŽánrDokument