Za obzorem

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Matouš Ruml: Romeo, sitcom a cesty víry

Klikněte pro větší obrázekPřestože působí jako kluk ze střední, je mu čtyřiadvacet a před nedávnem se stal otcem. Ve švandově divadle začínal v šesti letech, takže cesta na konzervatoř byla přímá. Teď má novou roli – poprvé je moderátorem. Ale opět není třeba hledat složité zákruty. Matouš ruml je věřící, takže magazín Za obzorem, listující stránkami bible, byla snadná volba. Mladého herce znají televizní diváci hlavně ze sitcomu Comeback, produkovaného komerční televizí. Ve stálém angažmá je v Městském divadle v Mladé Boleslavi, hostuje ale i na některých pražských scénách. A nyní tedy nahlíží za obzor často frekventovaných témat.

Jak jde dohromady herectví a křesťanská víra?

Nezdá se mi, že by to nešlo dohromady. V Comebacku jsem jednou měl pocit, že nastane problém, protože kluk, kterého hraju, zkoušel ve škole pašijové hry a představoval Krista. Sitcom sice sype na diváky docela drsný humor, ve skutečnosti ale nijak nepobuřuje. Takže když jsem zjistil, že Lexa přirovnává Krista k Terminátorovi, protože to byl taky správný chlapík, pochopil jsem, že si s tím nemusím lámat hlavu. Je to sice zvláštní srovnání, ale neodporuje mému pochopení hrdinství.

A co role v divadle, nenastaly vám komplikace?

Ve stálém angažmá si člověk role nevybírá, máte své místo v souboru a těžko by se něco odmítalo, když si vás ředitel scény vybral právě jako součást hereckého týmu na jistý typ postav. Ale věděl jsem předem, jak budu v Mladé Boleslavi obsazován. Hraji Romea, mladého mechanika, ve hře Dědeček automobil, zamilovaného Lysandra ve Snu noci Svatojánské… Krásné role, za které mohu být jen vděčný.

Přesto – jak se vám žije s vírou v převážně ateistickém divadelním světě?

Myslím, že jsem našel svou cestu a jsem vlastně důkazem toho, že věřící člověk se může stát i hercem, známou tváří. Možná to víc překvapuje věřící, než mé kolegy ateisty. Ale divadelní svět je také duchovní a třeba touto cestou mohu posílat lidem myšlenková poselství, i když prvoplánově nejsem kazatel.

S kazatelem se potkáváte právě v magazínu Za obzorem. Jak se v něm kombinuje vaše moderování se slovem kazatele Jindřicha Černohorského?

Já jsem průvodce námětem každého dílu. Máme vždy stanovené téma – třeba krása, hvězdy, hra – a já se snažím klást jak divákovi, tak sobě otázky k vysvětlení daného tématu. Odpovídají na ně lidé, kterých se nejvíc týkají – modelka, herecká hvězda, astronom nebo kouzelník. Na konci každého dílu pak Jindřich Černohorský listuje Biblí a vysvětluje, jaký je pohled této knihy knih na položenou otázku.

Magazín je určen hlavně mladým?

Určitě. Proto v něm svou důležitou roli hraje také hudba, opět vybraná vždy k tématu. Neprezentujeme jen křesťanské kapely, ale spíš je vybrán klip, který obsahově odpovídá tomu, o čem právě mluvíme. Nikoho nechceme přesvědčovat, aby uvěřil, spíš jde o zamyšlení, o porozumění hodnotovým aspektům, které Bible nabízí.

Vy sám jste byl ve víře vychován?

Ne, já jsem konvertita. Na jednom dětském táboře mi v rámci hry byla přidělena role bezvěrce, který věřícím neustále klade otázky. Musel jsem se tím zabývat, přemýšlet, hledat argumentaci. A tak jsem se paradoxně od role bezvěrce dopracoval k víře.

Text: Gabriela Koulová
Foto: Pavla Nakielná, TV Noe
Převzato z ČT+

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Pro děti a mládež | Náboženství
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.