Žasnoucí architekt David Vávra putuje ze Sarajeva do Mostaru v šlépějích pokračovatelů jednoho z nejpilnějších českých tvůrců působících v cizině. Režie R. Lipus

Obsah dílu

Vakufský dům, Sarajevo

Vakufský dům, Sarajevo

Marián Pařík, 1931

Františkánský klášter, Sarajevo

Františkánský klášter, Sarajevo

Karel Pánek (přístavba), 1893

Filipovićevovy kasárna, Sarajevo

Filipovićevovy kasárna, Sarajevo

František Blažek, Karel Pánek (spolupráce), 1898–1899

Gymnázium v Mostaru

Gymnázium v Mostaru

František Blažek, 1897

Přehrát vše

České stopy v Bosně a Hercegovině nenalezneme pouze v Sarajevu a neznějí pouze Paříkovým jménem. Nesmíme zapomenout ani na další architekty, jmenujme za všechny alespoň Františka Blažka (např. pošta a hotel Austria v Ilidži, kasárna v Mostaru), zakladatele české moderní architektury Jana Kotěru (banka Slavia v Sarajevu), Karla Pánka (turistická chata na vrchu Trebić, františkánský klášter Sarajevo), Josefa Pospíšila (hudební pavilon či hasičská zbrojnice v Sarajevu, komerční banka v Trebinji – dnes radnice), Alexandra Vítka (kašna Sebilj – jeden ze symbolů Sarajeva), či syna Karla Paříka – Mariana. Stavby škol, kostelů, hotelů a vil jsou hmatatelnou a nepřehlédnutelnou připomínkou staletých intenzivních a mnohostranných vazeb mezi českými zeměmi a Bosnou.

Celé natáčení čtyř balkánských dílů Šumných stop by bylo nemyslitelné nejen bez odborné pomoci Jiřího Kuděly, ale také bez podpory konzulky České republiky v Sarajevu – Jany Staré, stejně jako bez ochoty, laskavosti a vstřícnosti všech oslovených osob a institucí v Bosně a Hercegovině, které vyšly štábu České televize v červenci 2010 maximálně obětavě a nezištně vstříc. Ti všichni si zaslouží nesmírné poděkování, stejně jako ministr zahraničních věcí České republiky pan Karel Schwarzenberg, který nad projektem Šumné stopy převzal záštitu.

František Blažek
architekt

František Blažek

* 1863

† 1944


Karel Pánek
architekt

Karel Pánek

* 1860


Stopáž27 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrDokument