Žasnoucí architekt D. Vávra se v dalším dílu z dalekých japonských ostrovů zaměří na křehkou osobnost všestranně talentovaného tvůrce, který pracoval v proslulých ateliérech A. Perreta a A. Raymonda. Jeho vlastní cesta však skončila tragicky – skokem z pražského Trojského mostu (2011). Kamera H. Hesoun. Režie R. Lipus

Obsah dílu

Vojenský zeměpisný ústav, Praha

Vojenský zeměpisný ústav, Praha

Bedřich Feuerstein, 1925

Nemocnice sv. Lukáše, Tokio

Nemocnice sv. Lukáše, Tokio

Studio Antonína Raymonda, návrh 1924-1928

Školní kaple Woman's Christian University, Tokio

Školní kaple Woman's Christian University, Tokio

Studio Antonína Raymonda, dokončena 1938

Křesťanská dívčí škola, Obayashi

Křesťanská dívčí škola, Obayashi

Studio Antonína Raymonda

Stanice Kjóto

Stanice Kjóto

Hiroshi Hara, 1997

Zahrady paláců, Kjóto

Zahrady paláců, Kjóto

Mirei Shigemori

Přehrát vše

„Dnešním českým architektem, jehož stopy na japonské půdě budeme sledovat, je vždy vlastní cestou jdoucí, ušlechtilý tvůrce pravdy Bedřich Feuerstein. Člověk, který oduševnělým logickým pohledem zkoumal historii, kulturu různých národů, ale i paradoxně vlastní cestu, která předčasně skončila skokem z Trojského mostu, vraťme se proti proudu času,“ říká průvodce pořadem David Vávra.

* 15. 1. 1892

† 10. 5. 1936


Nájemní dům pro zaměstnance firmy Rising Sun Company v Jokohamě

Okrově zářící stavba se dochovala jako jediný důkaz Feuersteinovy práce v Japonsku. Podle návrhu českého architekta se těchto domů sice postavilo celkem sedmnáct, žádný další ale souboj s časem nevyhrál. Jednopatrový dům s geometricky členěnou puristickou fasádou měl v každém patře čtyři prostorné byty, jejichž interiéry plně vyhovovaly požadavku na praktické a estetické bydlení zároveň. Vedle oblých polic vestavěných skříní to bylo třeba okénko ve dveřích vedoucích do kuchyně nebo okna s kličkou, která umožňovala tři polohy větrání. Některé z bytů si i po mnoha letech uchovaly svou původní tvář, jiné byly upraveny a v současnosti slouží jako učebny dívčí univerzity.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2011
 ST HD
ŽánrDokument