Argentinský diktátor Juan Perón se v polovině 20. století snažil vybudovat ze své země politickou a průmyslovou velmoc. Pro tento cíl chtěl využít i německé vědce, kteří se zkompromitovali za nacistického režimu. Argentinský dokument.

Na sklonku 2. světové války pracovali němečtí vědci na vývoji atomové bomby a dalších "tajných zbraní". Atomovou bombu se jim naštěstí do konce světového konfliktu vyrobit nepodařilo, ale jejich znalosti hodlal ve druhé polovině čtyřicátých let využít argentinský diktátor Juan Perón. Argentina z války hospodářsky značně profitovala a nashromáždila značné finanční rezervy. Mohla tak "kupovat mozky" a stavět pro ně odpovídající vědecká zařízení.

Jedním z vědců Třetí říše, kterého Argentinci získali pro spolupráci, byl Ronald Richter /1909 - 1991/. Vědec rakouského původu a absolvent pražské německé techniky sliboval Perónovi realizaci jaderné fúze. Měla být využita jako laciný zdroj energie i jako prostředek k výrobě jaderných zbraní. Richter dostal k dispozici opravdu velké finanční prostředky. Nákladně nechal vybudovat laboratoř s reaktorem a na konci roku 1952 prohlásil, že se mu jadernou fúzi podařilo uskutečnit. To však nikdy seriózně neprokázal, jen tak tak se vyhnul vězení a s cejchem šarlatána dožil v zapomnění.

Napište nám