Pražská vilová čtvrť Baba vyrostla za první republiky a stala se ukázkou české funkcionalistické architektury (1997). Režie J. Jireš

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pražská funkcionalistická vilová čtvrť Baba vznikla za první republiky.
Experimentální kolonie moderního bydlení byly postaveny v Evropě jenom čtyři. První vznikla ve Stuttgartu v roce 1927, v roce 1930 se stavělo v tehdy ještě německé Wroclawi a ve Vídni. V roce 1932 Svaz československého díla začal stavět kolonii na Babě za účasti předních českých architektů. Na jižním svahu s nádhernou vyhlídkou na panoráma města, v klidné oblasti, profesor Pavel Janák udělal se svými žáky na UMPRUM urbanistický projekt. Jsou to čtyři paralelní ulice a mezi nimi stojí domy v šachovnicovém systému, aby si vzájemně nestínily. Je to unikátní záležitost i tím, že tato kolonie nebyla dotčena dalšími zásahy.

S prof. Vladimírem Šlapetou postupně projdeme řadou zajímavých staveb. První stavbou, kterou si prohlédneme, je vila Pavla Janáka. Ten propojil moderním způsobem dům se zahradou, schodiště uvnitř domu umístil doprostřed, aby všechny místnosti měly osvětlení zvenčí. Dalšími stavbami jsou – vila nakladatele Václava Poláčka, kterou navrhl architekt Jan Koula, vilka továrníka Zadáka od architekta Jana Zelenky a vila prof. Čeňka z ČVUT, kterou projektoval architekt Ladislav Žák. Největší dům v této lokalitě je dílem architektky Hany Kučerové-Záleské, žačky Pavla Janáka, který vytvořila pro stavitele Suka. Při jeho návrhu se volně inspirovala podobnou stavbou Le Corbusiera. Architekt Ladislav Žák, jehož stavbu jsme už viděli, však zde svůj první dům postavil pro dr. Karla Heraina, ředitele Umělecko-průmyslového muzea. Další stavba, dům pro ředitele Statistického úřadu pana Balínka, navrhla nám již známá Hana Kučerová-Záleská. Tady, na rozdíl od dolní řady staveb, je situace opačná a ulice je nad vilou. V této vile navíc si můžeme prohlédnout interiér a ocenit nuance funkcionalistické architektury v detailu.

Stopáž15 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument