Unikátní skvost světoznámé architektky a letošní jubilantky Evy Jiřičné vnesl do komplexu Pražského hradu svěží závan high-tech architektury (2000). Režie S. Radun

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Oranžerie, prostor pro pěstování teplomilných rostlin, vznikala na Pražském hradě už v 17. století, v době Rudolfa II. Tvořily ji dvě kamenné zdi, které se na zimu zakrývaly, v roce 1947 byly doplněny skleněnou střechou. Teprve v roce 1995 se Správa Pražského hradu rozhodla pro stavbu skleníku nového, který bude nejen plnit svou funkci, ale bude také kvalitním současným vstupem do historického prostředí. Vypracování projektu bylo svěřeno architektce Evě Jiřičné, jejíž konstrukce ze skla a oceli jsou světově proslulé. V tomto případě její návrh představoval opravdovou výzvu.

Eva Jiřičná
architektka

Eva Jiřičná

* 3. 3. 1939

Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. Předsedala komisi, která vybrala Kaplického návrh nové Národní knihovny. Eva Jiřičná žila dvaadvacet let v exilu, dnes má domov v Londýně i Praze.


Stopáž15 minut
Rok výroby 2000
 ST HD 4:3
ŽánrDokument