Za starousedlíky z pohraniční vesnice Neratov, kteří se po válce pevně rozhodli sdílet s ní její pohnutý osud (2009). Scénář a režie M. Vostřez

Milovník Orlickohorska Michal Vostřez se v dokumentárním pořadu vydává do jednoho z nejopomíjenějších, a přitom nejkrásnějších koutů naší země – na druhou stranu hradby Orlických hor, kde se stýkají české a polské hranice. Na zdejších svazích jsou roztroušeny chalupy obce Neratov, kterých je dnes stejně jako stálých obyvatel. Ještě za války byl jejich počet téměř desetinásobný a místí obyvatele tvořili především sudetští Němci. Pak ovšem přišly odsuny a únor 1948 a vesnice v příhraničním pásmu s pouhými čtrnácti starousedlíky byla odsouzena k zániku. Naštěstí v padesátých letech došlo k rozkvětu fenoménu odborových rekreací a Neratov se stal ideálním místem, nicméně i tato záchrana na druhou stranu znamenala pohromu. Teprve rozprodávání chalup umožnilo starousedlíkům vrátit se do svého domova, ale ani v následujících desetiletích nebyl život ve vsi takřka odříznuté od světa jednoduchý. Michal Vostřez zachytil pohnuté vzpomínky pamětníků i současnou tvář obce, která má konečně naději, o čemž nejlépe svědčí působivý symbol – zachráněný barokní chrám Panny Marie Nanebevzaté.

Neratov v Orlických horách leží v okrese Rychnov nad Kněžnou, v těsné blízkosti česko-polské hranice. Před odsunem německého obyvatelstva po 2. světové válce měl 1800 obyvatel, po odsunu jich zůstalo 14. Sdružení Neratov se od začátku 90. let snaží do vesnice opět přivést život. Dnes má Neratov zhruba 200 obyvatel.

„Dnes to tu vypadá idylicky, ale ještě před pár desítkami let hrozilo, že se řada osad v tomto romantickém koutu bývalých Sudet na pomezí dnešního Polska a východních Čech, vylidní a zanikne. Nejen kvůli hospodářské krizi 30. let minulého století, ale zejména kvůli dvěma světovým válkám, které zasáhly do života místních možná více než jinde,“ vzpomíná farář Josef Suchár, před revolucí tajně svěcený kněz.

V rozpadajícím se kostele se tehdy kymácely trámy a rostly stromy. Obnovit se dařilo jen některé chalupy, které pokud se podařilo získat chalupářům. „Ale vesnice přestala žít, protože se sem jezdilo jenom na rekreace.“

Stopáž13 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument