Záznam z jednání schůze Senátu PČR

Ve středu začne dlouho očekávané jednání Senátu ČR, které by mělo mít na programu mimo jiné posuzování Lisabonské smlouvy. Ta má uzákonit pravidla fungování Evropské unie po jejím rozšíření. Ke schválení smlouvy je třeba 49 hlasů při účasti všech 81 členů horní sněmovny při hlasování.

Podle posledních informací by Lisabonská smlouva mohla být schválena. Zastánci smlouvy by měli potřebné hlasy pro ústavní většinu získat od ODS. Senátorský klub ODS si však dal jako podmínku souhlasu schválení prováděcích novel, jež zavádějí tzv. vázaný mandát. Ten má zabránit vládě v převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu. Proto by měl Senát tuto normu projednávat ještě před Lisabonskou smlouvou. Pro schválení smlouvy se před časem vyslovil i odcházející premier Mirek Topolánek.

Senátory k přijetí smlouvy vyzvaly i přední české osobnosti, např. někdejší předsedové AV ČR Rudolf Zahradník, Václav Pačes a Helena Illnerová, spisovatelé Jiří Gruša a Jáchym Topol, či bývalí senátoři Jan Ruml a Zdeněk Bárta. Naopak europoslankyně Jana Bobošíková senátory varovala před přijetím smlouvy s tím, že snižují váhu Česka v rámci EU. Poslední slovo v ratifikačním procesu bude mít poté prezident Václav Klaus.

Stopáž300 minut
Rok výroby 2009
 L