H+H Ohrožený druh: česká hra ve vetších

Klikněte pro větší obrázekPetr Hapka a Michal Horáček, mistři českého šansonu, dlouho odolávali žádostem producentů, aby napsali muzikál. Po pětadvaceti letech tvůrčí spolupráce však s jevištním tvarem sami přicházejí – nikoliv ovšem s muzikálem, nýbrž s divadelní hrou o 2009 verších, z nichž mnohé se staly texty písní, s lyrikálem.

Hrdina jménem Martin se po dlouhém váhání rozhodne vzdát jistot života za dveřmi svého pokoje v pátém suterénu penzionu Svět a vydá se na cestu. Plný obav, ale i zvědavosti a touhy..., provázen bizarní postavou potměšilého rádce, který se mu představil jako Kudykam. Příběh o víře, lásce a naději, podrobené mnoha zkouškám, velkoryse dokresluje řada vizuálních a technických kouzel na českých jevištích dosud neznámých. Hvězdné nebe se snese k zemi, jeviště prostoupí květy, bitvy, ptačí hejna, fantaskní atmosféru umocní 3D animace. V představení zazní několik hitů z dílny H + H – například V penzionu Svět, Strážce plamene nebo Rozeznávám – většina ze dvaceti šansonů je však nová. Michal Horáček jako umělecký producent dostál své pověsti perfekcionalisty. Pro inscenování svého životního díla, jak Kudykama označuje, dlouho vytvářel tým vynikajících tvůrčích osobností. Režie se posléze ujal Dodo Gombár, choreografie Pavel Strouhal a výpravy Michaela Hořejší, zatímco hudbu instrumentuje a pro Operu nastuduje Ondřej Brzobohatý.

Téměř dvouleté přípravy zahrnuly i náročné konkurzy na účinkující. Vítězně z nich vyšly „osobnosti vynikající svým talentem – ty mohou přicházet z velkých, ale i z malých scén“, řečeno slovy Michala Horáčka. Příběh duchovní cesty mladíka Martina tak ve Státní opeře Praha rozehrají například Vojtěch Dyk, Karel Dobrý, Csongor Kassai, Ondřej Ruml, Nina Divíšková nebo Naďa Válová. A podivuhodný kostým Kudykama je ušit na míru i řadě známých osobností. Vedle stálého souboru ve třech alternacích totiž v představení čas od času objeví hvězdní hosté: Karel Gott, Lucie Bílá, Jarek Nohavica, Jana Kirschner, Dan Landa, Aneta Langerová, Richard Krajčo, Dan Bárta...

Premiéra je stanovena na 21. října 2009 ve Státní opeře v Praze. Jak lyrikál vznikal, se diváci dozvědí prostřednictvím šestidílného dokumentu ČT Jana Mudry Kudykam. Točilo se v nahrávacích studiích, při castinzích, ve zkušebnách a hlavně na běžně nepřístupných pracovištích tvůrců. „Kdyby ten dokument nevznikl, navždy by zmizelo něco nejen křehkého, ale i zvláštním způsobem cenného,“ říká Michal Horáček.

Text: (red), foto: Daniela Dostálková, 2 media.cz
Převzato z časopisu ČT+