Slavné představení autorské dvojice Jan Vodňanský – Petr Skoumal, které se hrálo v Činoherním klubu počátkem sedmdesátých let a brzy bylo zakázáno. V roce 1999 se uskutečnila repríza s aktéry, kteří zestárli jen o málo. Tentokrát uvádíme u příležitosti padesáti let od premiéry 19. 5. 1969

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Představení S úsměvem idiota autorské dvojice Vodňanský–Skoumal bylo komponováno pro scénu Činoherního klubu a mělo premiéru 19. 5. 1969. Hrálo se s velkým úspěchem až do roku 1973, kdy administrativními cestami bylo dvojici V+S znemožněno vystupovat. Představení nebylo v celém svém rozsahu nikdy zaznamenáno. To se podařilo až po třiceti letech, kdy se dvojice do Činoherního klubu s představením S úsměvem idiota vrátila.

Autorská dvojice se seznámila v Činoherním klubu a začala spolupracovat na svých autorských představeních, z nichž S úsměvem idiota bylo první, před zákazem ještě přibyly tituly S úsměvem donkichota a Hurá na Bastilu. Petr Skoumal (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014) psal hudbu a hrál na klavír, Jan Vodňanský (19. 6. 1941) psal texty k písním a doplňoval svým naivistickým i intelektuálním humorem průvodní slovo. Jejich společná píseň Maršálové byla vtipnou reakcí na příchod „spřátelených vojsk“ na naše území a byla zakázána.

Televizní záznam je selekcí toho nejlepšího z pera úspěšné autorské dvojice. Písně Aristokrat, Maršálové, Na opeře v La Scala, Grizzly a jiné, i originální styl humoru si připomeňme při příležitosti kulatého výročí padesáti let od premiéry představení S úsměvem idiota.

Petr Skoumal
hudebník

Petr Skoumal

* 7. 3. 1938

† 28. 9. 2014


Jan Vodňanský
humorista, básník, zpěvák

Jan Vodňanský

* 19. 6. 1941


Stopáž55 minut
Rok výroby 1999
 ST 4:3
ŽánrZábava