Evropský manuál

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz
Evropa pro začátečníky i pokročilé

„Rozumíte tomu, co vám o evropských problémech politici říkají?“ Ptá se v úvodu nového publicistického cyklu Monika MacDonagh-Pajerová. Evropský manuál nehledá „jediné správné řešení“, nenabízí jednoznačné odpovědi, ale překládá divákům evropská témata do srozumitelné podoby, přičemž dává vyvážený prostor argumentům představitelů různých názorových směrů tak, aby si odpověď mohl každý formulovat sám. Co vedlo bývalou diplomatku a aktivní členku sdružení ANO pro Evropu k přípravě tak rozsáhlého projektu?

Klikněte pro větší obrázek„Působila jsem v 90. letech jako kulturní atašé v Paříži a potom jako administrátorka kulturního výboru v Radě Evropy ve Štrasburku. Když jsem se asi před deseti lety vrátila z Francie, měla jsem pocit, že jeden z hlavních úkolů naší republiky, totiž vstup do Evropské unie, tedy onen faktický návrat do Evropy, který si naši političtí představitelé po listopadu 1989 předsevzali, je tak trochu ohrožen. Že je veřejné mínění rozpolcené a občanská informovanost o evropské problematice malá. Některé aktivity jsem tedy začala vyvíjet už na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, například v rámci časopisu Srdce Evropy. Zdálo se mi ale, že veřejné mínění před referendem o vstupu mohu zásadněji ovlivnit jedině prostřednictvím televize a rozhlasu.

Tak vznikly první pořady o Evropě. V České televizi cyklus Naskočíme?, v Českém rozhlasu – Radiožurnálu Studio Evropa. Tehdy se jednalo o základní informovanost, co je to Evropská unie a proč by bylo dobré stát se jejím členem. Odtud byl jen krůček k založení občanského sdružení ANO pro Evropu, které dnes připravuje cyklus Evropský manuál. Situace je dnes samozřejmě jiná. Stali jsme se členy EU, informovanost se zvětšila, ale zase přibyly nové problémy, které tehdy nebyly - vypjatý nacionalismus, tendence k extrémním názorům, dokonce i úplně protievropská tendence některých politických stran a osobností. Proto považuji za důležité, aby lidé měli možnost se k těmto tématům vyjadřovat. Cyklus Evropský manuál není tedy jenom informační, ale především by měl diváky podnítit k diskusím.“

Lisabonská smlouva, Euro, ale také Nezaměstnanost a krize, Živnostníci a podnikatelé, Životní prostředí nebo Rodina a mezilidské vztahy – výčet názvů několika dílů cyklu dává tušit, že pořad se zabývá tématy nanejvýš aktuálními. Nehledejte v něm ale jednoznačné odpovědi. Je koncipován jako diskusní fórum, v němž na daná témata můžete vyslechnout různé názory politických osobností, ale také komentáře lidí, zastupujících veřejnost. Ať jsou to ekonomové nebo spisovatelé a výtvarníci, jejich hlas má jistě svou váhu, protože jsou to lidé znalí světa.

Klikněte pro větší obrázek„Není snadné koncipovat takový pořad, aby oslovil diváky napříč generacemi a názorovým spektrem,“ vysvětluje autorka. „Odlišný pohled na problematiku mají představitelé nastupující generace dvacetiletých, pro které je fakt sjednocené Evropy a našeho místa v ní už naprostou samozřejmostí a lidé starší generace. kteří některé novinky přijímají stále s jistým váháním a mnohdy se obtížně dostávají přes každodenní skutečnost. Právě proto předkládáme v Evropském manuálu široké názorové spektrum, při jehož porovnávání si každý divák může formulovat svůj vlastní názor. A pokud se mu to ani tak nedaří, nabízí se a na diskusních fórech možnost konfrontovat svůj pohled s dalšími.

Evropany dnes prostě jsme, to je neoddiskutovatelný fakt. Důležitější ovšem pro každého občana je, jakou kvalitu toto evropské občanství pro něj bude mít. Proto se věnujeme otázkám jako je zaměstnanost v době ekonomické krize, možnost čerpání finančních prostředků z evropských zdrojů pro podnikatele a živnostníky nebo faktický dopad přistoupení k měnové unii. Čerpání dotací je časově omezené do roku 2013, a přestože to tak lidé někdy nevnímají, jejich kvalitní využití záleží na každé obci, potažmo na každém jejím obyvateli. Dnes existují v každém kraji střediska, kde lidé mohou získat informace, jak dosáhnout na dotace, ale také třeba jak se zapojit do rekvalifikačních programů. Kdo se o problematiku Evropy zajímá, ví, kam se obrátit. Proto bych byla ráda, kdyby Evropský manuál oslovil také další lidi a otevřel jim cestu k řešení otázek, jež se týkají každého z nás.“

Text: Gabriela Koulová, foto: Petr Burian
Převzato z časopisu ČT+

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.