Znamení koně

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 41  
Sdílet
| Poslat odkaz

Otázka pro Magdalénu Turnovskou, dramaturgyni seriálu

Magdaléno, jako tvůrce příběhu a dramaturg určujete, kdy se co v ději stane. Prozraďte, kde příběhy vymýšlíte? Když jste psala Ordinaci v růžové zahradě, musela jste jít nasát atmosféru do lékařského prostředí? Nebo když jste psala Stůj, nebo se netrefím, navštívila jste vojenské muzeum? Nebo jste se dokázala na Znamení koně naladit i bez osobní přítomnosti ve stájích či na farmě?

(smích) Ne tak vojenské muzeum jsem fakt nenavštívila. Scénář filmu Stůj, nebo se netrefím, psali pánové cimrmanologové Čepelka a Šebánek, ne já. A čerpali ze svých zážitků. Navíc šlo o situační komedii, takže dodržení historické přesnosti – třeba pokud jde o válečná vozidla – byla jistě nutná, ale ne rozhodující. Pro mě, jako pro dramaturga bylo zásadní uhlídat dějové linky, které se složitě proplétaly a nesměly nikde vytvořit uzel, žádný logický lapsus.

Opravdu největší sběr materiálu a obhlídky zažívám u seriálu Znamení koně. Když to přeženu, tak, když jsem do projektu vstupovala, věděla jsem, že kůň je zvíře a že běhá. Nejen mně, ale i Romanu Kopřivíkovi a Marcele Kopecké, s nimiž scénáře připravujeme, bylo jasné, že bez toho, aniž bychom pochopili mentalitu lidí kolem koní a technický chod koňské farmy, se nedá napsat nic. Největší „nalejvárnou“ jsme prošli v hřebčíně v Napajedlech, kde se nám opravdu věnovali. Byli jsme tam několikrát a kladli každému asi pitomé a laické otázky. Ale měli s námi vlídnou trpělivost. Nejlepší bylo, když jsme ve tři ráno jeli ze Zlína k rodící klisně. Pardon, odborně se říká „ke klisně, která se hřebila“. Nestihli jsme to, ještě mokré hříbátko se už stavělo na nohy. A zezačátku mu vůbec mu to nešlo. Bylo to krásné, hrozně silný zážitek. Byli jsme ještě u několika dalších chovatelů dostihových koní. Každé to setkání bylo pro nás nesmírně důležité, z každého jsme si odnesli nějaké inspirující historky, zárodek dramatického nápadu pro konflikt nebo zápletku. Teprve když jsme pochopili, jak zhruba vypadá rok na koňské farmě a dostihová sezóna, jsme mohli začít stavět příběh. I když jsme se, myslím, hodně naučili, stejně nás při psaní scénářů ještě hlídá několik odborných poradců, kteří nás vracejí na zem, když moc ustřelíme a v rámci větší dynamiky děje, vymyslíme něco nereálného.

Je to vlastně prosté. Ve všech seriálech jde o víceméně podobné vztahy: mám ji rád, nemá ji rád – umře, přežije – zklame, nezklame – opustí, neopustí… Důležité a odlišující je hlavně prostředí, v němž se seriál odehrává. Tím si seriál získává oblibu diváků. A já věřím, že tak, jak si jedinečný svět koní a lidí kolem nich podmanil nás, že okouzlí i diváky. Pro mě je v tuhle chvíli nejdůležitější, že v našem seriálu na rozdíl od jiných fouká vítr, vychází slunce a padá opravdový sníh.

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady