Znamení koně

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 41  
Sdílet
| Poslat odkaz

Oldřich Navrátil

Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil
herec

Oldřich Navrátil je laskavý člověk. Má rád lidi. A jeho postava – Jarin Havránek – v seriálu Znamení koně zrovna tak! A navíc je Jarin srandista. Jeho komentáře, glosy a průpovídky obvykle k situaci padnou jak… – víte, jak co na hrnec, že? Oproti Jarinovi je Oldřich vážnější. Přemýšlivější. Uvážlivější. Ovšem jako herec v komických rolích dokáže pobavit skvěle!

Oldřichu, Znamení koně je pro Vás dalším zářezem na pažbě. Jinak řečeno, jste velmi vyhledávaný seriálový herec. Na svém kontě máte již pěknou řádku rolí. Jen v poslední době: Poste restante, Horákovi, Dobrá čtvrt, Náves, Náměstíčko, Rodinná pouta, Nemocnice na kraji města po 20 letech, Místo nahoře, atd. Který z vašich seriálů vám byl svým pojetím nejbližší?

Jednoznačně Bylo nás pět, protože tam jsem nic nehrál, tam jsem předváděl svého dědečka v takovém prostředí, v jakém jsem vyrostl. Ten mi byl jednoznačně nejbližší.

Jak vzpomínáte na natáčení nesmírně poetického seriálu Karla Smyczka Bylo nás pět, v němž jste vytvořil báječnou postavu tatínka Bajzy? Jak se Vám hrálo po boku pozdější první dámy Dagmar Veškrnové – Havlové?

Jak na to vzpomínám… samozřejmě velmi rád. Já tu knížku miluju, znal jsem ji zpaměti ještě dávno před tím, než jsem si vůbec pomyslel, že jednou budu hrát v seriálu Bylo nás pět a že budu hrát tátu Bajzu. S Karlem Smyczkem rád spolupracuju a dobře se známe, jsme přátelé. Vždy, když se mi snaží něco vysvětlit, já už po dvou slovech vím, co chtěl říct. Vždy se shodnem.

S bývalou první dámou se znám 40 let, ona chodila o rok výš na JAMU. Takže spolupráce nebyla žádná mimořádka. A navíc ona ještě v té době nevěděla, že bude první dámou, a i kdyby, mě tyhle věci neohromujou. Mě zajímá, kdo je jaký herec a jaký je člověk. Myslím si, že bývalá první dáma je dobrá herečka a dobrý člověk.

Jako herecký, promiňte mi to slovo, bard, začínající svou filmovou a televizní dráhu již ve druhé polovině 70. let, jste při natáčení měl možnost spolupracovat s takovými hereckými legendami, jako byli Vladimír Menšík, Rudolf Hrušínský, František Filipovský a další. Je Vám po těchto starých časech někdy smutno?

Mně je po starých časech vždycky velmi smutno a ani to nesouvisí s tím, že jsem hrál s Menšíkem, Filipovským, Högerem a Nedbalem a s těmato pardálama. Já jsem rád na světě a jsem natolik realitsta, že vím, že už se nám to krátí.

Jakého parťáka jste měl při natáčení Znamení koně? S kým jste trávil svůj čas, když jste zrovna nebyl na place? Vytvořila se při natáčení nějaká parta, jíž jste byl členem?

To je jednoznačná odpověď. Tam se nevyskytovala figura, která by mně byla nepříjemná. Přitom jsem celou řadu lidí vůbec neznal. Tam se sešli tak kvalitní lidi lidsky i herecky, v čele s režisérem Cieslerem a vrchním produkčním Viktorem Mayerem, že jsem jenom zíral, že tam nebyl sebemenší problém. To byla jedna z nejhezčích prací posledních let. Tohle jsem říkal už dávno a mnoha jiným lidem, to už jenom opakuji. Bylo to komorní obsazení, hrálo tam pár herců. Milan Cieslar pro mě bylo nádherný překvapení, Viktora jsem znal z dřívějška, ale tady jsme se poznali blíž. Byla to jenda z nejhezčích prací posleních let, přestože to bylo z prostředí koňského a já mám ke koním respekt. Jsou to boží strvoření ale mám z nich strach. Žádný mě ale nekousl, ani nestoupl na nohu. (smích)

Jak se Vám filmuje s nejmladší hereckou generací? Ve filmu Anděl Páně jste usiloval o Zuzanu Kajnarovou, v Rafťácích jste coby vedoucí kurzu hlídal dokonce celou dívčí skupinu – ostatně s jednou z nich – Terezou Voříškovou jste se sešel i ve Znamení koně. Jak se Vám točí s mladými? Mají respekt?

Mladí jsou pro mě téměř vždycky milým překvapením, protože se o nich říká, že jsou neuctiví, arogantní, namyšlení, ale s tím já jsem se nesetkal, Zaplať pánbůh, protože když se s tím setkám, tak se umím ohradit, to teda umím. Terezu jsem znal z Rafťáků, Jirku Mádla taky a zrovna s těmahle žádnej problém není. Myslím si, že jsou to dobří herci a dobří lidi, tak jak všichni tam.

Jaký máte vztah k přírodě a ke koním? Dokážete si představit, že byste i v reálním životě pracoval na farmě, staral se o koně, krmil je, hřebelcoval, podestýlal.

Já si tuhle práci dovedu dobře představit, pro mě by to nebyla ani žádná novinka. Já jezdím na chatu a tam mám spoutu kamarádů, kteří hospodaří, chodím je navštěvovat a občas pomůžu. Mně by to určitě problém nedělalo. Já jen rád utrácím peníze a rád je taky mám a fakt je ten, že to hospodaření, alespoň těm, co znám, moc nenese.

Viděl jste všechny své seriály, všechny své filmy? A budete se dívat na Znamení koně, které na českých obrazovkách startuje v pátek 11. února večer?

Budu se dívat. Ale jinak mám strašně málo seriáů, které jsem viděl. Jedině Bylo nás pět. Já se totiž nemůžu vidět, já nechodím ani na kopr (filmařský slang – kontrolní projekce, pozn. redakce).

Děkuji za rozhovor! A hodně zdaru!

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady