Znamení koně

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 41  
Sdílet
| Poslat odkaz

Igor Bareš

Igor Bareš
Igor Bareš
herec

Igore, proslýchá se, že jako jediný z herců Znamení koně máte za sebou odborné „zemědělské“ studium? Je to tak?

Já jsem rodák z Olomouce a v Olomouci jsem vystudoval čtyřletou střední odbornou zemědělsko-technickou školu obor chovatel, takže já jsem maturovaný zootechnik. Tu školu jsem dělal proto, že jsem po té škole chtěl pracovat v zoologické zahradě, protože mě ty zvířátka a příroda bavily velice a to, že se budu živit herectvím, to jsem vůbec v té době v hlavě neměl. Ale během té školy jsem začal dělat amatérsky divadlo a historický šerm a to mě přivedlo na myšlenku zkusit talentové zkoušky na Janáčkovu akademii. Ty zkoušky mi napoprvé vyšly, takže jsem se tím zemědělstvím po tom už nikdy vůbec neživil.

Ani jste po tom k tomu nikdy neměl sklon?

No ne, já už jsem potom dělal to, co dělám teď a už nebylo nijak zapotřebí. Jsem starý člověk a nerad se učím nové věci, takže už to takhle nějak doklepu. A teď, i kdybych se do toho zemědělství měl vrátit, tak bych to vůbec neuměl, protože samozřejmě to je už 25 let a už jsou jiný technologie, jiné postupy a člověk zapomíná. Ale tenkrát mě ta škola bavila hodně a myslím, že byla hodně na úrovni.

A zůstal tím ve vás nějaký větší vztah k přírodě? Nebo je to spíš Marcel Kalina, který žije u koní a pak Igor Bareš, milovník města?

No tak to ne, proboha! Podle toho, jak chodím oblíkaný, si každý domyslí, že spíš mám blíž k tomu lesu nebo k výletům než ke společenským sedánkům. Já jsem vždycky měl ve své blízkosti třeba psa nebo… no, minimálně rybičky, ty mám teď doma (smích). Ale z těch velkých zvířat jsem měl vždycky trochu respekt. Na koni jsem nikdy nijak moc nejezdil, párkrát mě to v tom filmu potkalo, ale vždycky jsem se bál. V tomhle seriálu zatím zaplať pánbůh ne. Spíš si myslím, že jsem člověk hodící se někam k táboráku než na vernisáže nebo na tiskovky.

Takže to, že je Znamení koně zasazeno do prostředí přírody, hrálo při rozhodování, jestli roli přijmout nebo ne, také významnou roli?

Tak je to v prvé řadě velká herecká příležitost, to myslím upřímně. Já velice rád hraju záporné postavy, někdo říká, že se hrají snadněji. Já nevím, co se hraje snadněji. Každý máme k něčemu dispozice, ale ty záporné postavy jsou vděčnější. Já si vzpomínám, že když jsem byl malý kluk, tak jsem nikdy nechtěl hrát první hlavní kladnou postavu, že jsem vždycky chtěl hrát toho druhého, který na konci prohrává. Který je celou dobu zlý a na konci je po zásluze potrestán.

Rozhodování, jestli vzít tu roli nebo nevzít, prakticky nebylo žádné. Já jsem doufal a věřil, že ta produkce udělá všechno proto, abych tu roli mohl natočit. A taky to tak bylo. Samozřejmě nebylo to vždycky příjemné, když se večer po představení v deset, v jedenáct posadili do auta čtyři herci a odjelo se do Zlína, kam se přijelo v jednu, ve dvě a v pět se vstávalo, aby se od šesti mohlo točit. Tyhlety cesty mě bavily, protože jsem je neabsolvoval zas až tak často, jako ty hlavní postavy jako Vilma Cibulková nebo Richard Krajčo. Já jsem to vydržel, ale musím říct, že ty cesty mě bavily hodně a natáčení samozřejmě taky, jinak bych to asi nedělal.

Ačkoliv je Znamení koně hodně o koních a vaše postava Marcela Kaliny je majitelem největší koňské farmy v celém kraji, na koně jste v celém seriálu nesednul. Nemrzí vás to?

Nemrzí. Ono by to možná i na tom koni vypadalo docela pěkně, ale proč za každou cenu komplikovat situaci? Stát se může cokoliv, jak tomu zvířeti, tak mě a přece jenom, když nemám s něčím zkušenosti, no tak nechci, aby to vypadalo neuměle. Ta postava musí vypadat suverénně. A proč snižovat její autoritu tím, že poleze na koně nějak neobratně nebo seskakuje z koně jako pytel brambor… to nemá cenu. Ať to tam radši není a divák si to domyslí, že tenhle člověk už to má všechno za sebou a teď už to jen přes ty svoje peníze a možnosti řídí.

Vaši dceru Kláru hraje ve Znamení koně Tereza Voříšková. Jaká je jako dcera? Říká se, že mladá herecká generace bývá někdy velmi divoká.

No tak je to setkání s hereckým mládím. Je to setkání s herečkou, o které, přiznám se, jsem do té doby nic nevěděl. Netušil jsem, že je to až taková megahvězda, jak se teď dozvídám ve všech těch filmech, co hrála. Já jsem neviděl skoro žádný. Je vždycky příjemné, když toho herce neznáte a on vás překvapí svojí bezprostředností, nějakou nečekanou reakcí, něčím, co jste nepředpokládal. A to Tereza splňuje a to je na tom setkání vždycky zajímavé. My jsme si od začátku nastolili takový kamarádský vztah, ale ten nepřerostl vykání. My si vykáme, ale můžeme si zažertovat, tak jak si často mezi sebou žertují lidi, kteří si tykají. A to je strašně fajn. Jinak si myslím, že Tereza patří k té vychovanější části mladé herecké generace.

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2009 – D  ST  AD  HD
Žánr: Seriál
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady