Pijí v Evropě nejvíce Dánové? Očima českého dokumentaristy sledujeme příběhy několika alkoholiků v Evropě a porovnáváme přístup jednotlivých zemí k této droze. Režie V. Hájek

Jaké jsou rozdíly mezi alkoholiky v Evropě? Platí stále, že se v jižní Evropě pije příliš vína, ve střední Evropě piva a na severu tvrdého alkoholu? V dokumentu ČT se diváci seznámí se třemi alkoholiky ze tří různých zemí: z ČR, Francie a Finska.

U Přemysla, českého řemeslníka, začala závislost velmi nenápadně. Chodil do hospody, protože jej to prostě bavilo. Najednou ale nebyl schopen bez alkoholu žít. Příběh odhaluje i jeho denní problémy v rodině. Finka Tarja začala pít, když byl její syn kvůli nemoci ve smrtelném nebezpečí. Alkohol jí pomáhal zapomenout na všechny problémy a obavy. Nakonec to byl alkohol, který způsobil, že jí úřady děti sebraly. Julien je mladík žijící ve východní Francii. Vyrostl v rodině, kde byl alkohol běžnou součástí života a od své puberty si nepamatuje den, kdy by si alespoň trochu nenapil alkoholu. Pomůže mu jeho malá dcerka a manželka překonat problémy léčby?

Dokument ukazuje, jak protagonisté zvládají problémy závislosti a jak která země přistupuje k léčbě alkoholismu. Sleduje také odlišný přístup politiků: pomáhá restriktivní politika minimalizovat rizika alkoholu?

Stopáž45 minut
Rok výroby 2008
 P ST