Nový cyklus, ve kterém se dnešní studenti ptají úspěšných osobností z různých oborů, jejichž kariéra se rozvíjela po pádu železné opony. Režie R. Váchalová

Dnes vyrostla nová generace úspěšných umělců, sportovců, vědců, podnikatelů, jejichž život nebyl zatížen totalitou a jejichž kariéra se už rozvíjela v demokratické zemi. Jako děti však ještě minulý režim zažily. Jaké jsou útržky jejich vzpomínek? Jak ovlivnila doba po pádu železné opony jejich ambice? Proti nim stojí dnešní studenti, kteří se narodili až po roce 1989 a většinou moc informací o minulých časech nemají. Můžeme si tedy vytvořit obrázek téměř o dvou generacích. Projekt je společným dílem obecně prospěšné společnosti Opona a Centra vzdělávacích pořadů České televize.

V druhém díle cyklu uvidíte jachtařku Lenku Šmídovou, která si vedla úspěšně na Mistrovství světa, Olympijských hrách i na Světovém poháru. Teprve po roce 1989 se rozhýbal její sportovní život. Její kolegyně se v tehdy narodila. Jak dopadne dialog těchto dvou jachtařek?

Tomáš Grim je vědec, ornitolog a jeho student se secializuje na etologii hmyzu. Vědecká univerzitní pracoviště se dnes stala mezinárodními podniky, kdy výzkum probíhá propojeně po celém světě. Bude toho umět mladá generace využít?

Scénář a režie Radka Váchalová

Stopáž15 minut
Rok výroby 2009
 P ST