Magické hory

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2165  
Sdílet
| Poslat odkaz

Trasy výletů

Putování Květy Fialové a Václava Cílka není jen akademické povídání na vrcholku kopce, ale jde o skutečné putování českou a moravskou krajinou se závěrečným cílem vystoupit na horu a rozhlédnout se do krajiny… Jde tedy o obdobu putování otce českých poutníků Karla Hynka Máchy za dalekými výhledy a za „hrady znovu spatřenými“.

Na každé trase najdeme řadu překvapujících přírodních i kulturních pamětihodností a také vynikající výhled do krajiny. Většina epizod televizního cyklu může sloužit jako inspirace a námět na jedinečnou a zatím nezveřejňovanou cyklistickou nebo pěší trasu k tomuto kopci. Některé trasy, například putování na Sněžku, nejsou vůbec vhodné pro cyklisty, na některých trasách je potřeba počítat s tím, že bude třeba místy z kola sestoupit a vést je. Anebo je ponechat u paty hory a po zdolání vrcholku věřit, že se s bicyklem znovu setkáme. Toto doporučujeme především u výstupu na Bezděz a Milešovku.

Většina tras se dá pohodlně ujet na kole za půlden, pokud se půjde pěšky, pak jde o celodenní pochod. Některé vrcholky hor jsou zalesněné a doporučujeme využít rozhledny. Je třeba ale počítat s jejich mnohdy krátkou otevírací dobou (Blaník, Hostýn, Kleť, Kozákov, Milešovka, Petřín), jinde je třeba počítat se vstupem do objektu (Trosky). Doporučujeme zjistit si otevírací doby na webových stránkách, turistické průvodce totiž nemusí být aktuální. Na dalších vrcholcích je ale možnost si užívat daleké výhledy kdykoli a užít si tak třeba východ nebo západ slunce a jít ve stopách romantiků devatenáctého století. Volně přístupné vyhlídky jsou na západní hraně Řípu, Radobýlu, Radhošťi, anebo je volně přístupná Tabulová hora a Děvín na Pálavě.

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Kdo je…
Václav Cílek
Václav Cílek

geolog, esejista

* 11. 5. 1955