Magické hory

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2166  
Sdílet
| Poslat odkaz

O seriálu

České a moravské hory, jejich vznik, historie a mýty osobitým pohledem geologa, spisovatele a filozofa RNDr. Václava Cílka a herečky Květy Fialové. Jsou to příběhy o krajině, životě hor a lidí, kteří je postupně obývali, o jejich smyslu pro člověka. Jakoby Květa s Václavem vyrazili ve stopách Karla Hynka Máchy hledat svou „vlastní horu, vlastní osu světa, svou axem mundi…“.

Hory byly postupně opřádány pověstmi a mýty a v dobách, kdy se spojily myšlenky romantismu s národním obrozením, se stávaly velkým tématem malířů a hudebníků. Hry pak začaly hrát významnou roli při upevňování a prosazování národní identity.

Mnohé z těchto hor sloužily od nepaměti jako strážní hory a jako místo pro komunikaci se vzdálenými kmeny. Pravděpodobně ještě před příchodem Keltů se vrcholky hor staly spojnicí s božstvy a místem uctívání vyšších sil. Keltští druidové na jejich temenech konali své obřady, ve středověku se tu slavily Svatojánské noci, v baroku se na vrcholech hor stavěly poutní kaple a v devatenáctém století se hory staly cílem prvních turistů. Přestože na většinu z nich vedou asfaltované silnice, pořád jsou poměrně málo dotčeny moderní civilizací. Jaká tajemství tyto hory ukrývají a co znamenají pro český národ?

Cyklus je poctou otci českých poutníků a romantiků, básníku Karlu Hynkovi Máchovi, v loňském roce jsme zaznamenali 200 let od jeho narození.

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Kdo je…
Václav Cílek
Václav Cílek

geolog, esejista

* 11. 5. 1955