Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Platit a platit, život se neptá

Hypotéka se neptá

Při sjednávání hypotečního úvěru byste měli myslet na to, jak zajistit jeho splácení za všech okolností. Hypotéka většinou představuje výraznou položku v rodinném rozpočtu a v případě výpadku příjmů je zpravidla velice obtížné až nemožné najít v rodinném rozpočtu finance na její splácení. Zásadní je zajistit splácení hypotéky v situacích dlouhodobého a citelného výpadku příjmů. Týdenní chřipku mezi ně nepočítáme. Jedná se především o smrt (to v případě, že chcete zajistit bydlení pro pozůstalé), trvalou invaliditu, trvalou sníženou pracovní schopnost, dlouhodobou pracovní neschopnost a ztrátu zaměstnání. Využít můžete samostatné pojištění nebo produkty nabízené hypotečním ústavem přímo vázané na vámi sjednávanou hypotéku.

Mateřská dovolená – nižší splátky hypotéky, nižší výdaje?

Tak to bohužel není, hypotéku musíte platit stále. A ostatní výdaje, např. energie? Na rozdíl od období kdy jste zaměstnáni, trávíte s dítětem většinu času doma. Více protopíte, máte větší spotřebu vody a více svítíte. U lidí s vyššími příjmy znamená přechod na mateřskou dovolenou drastické snížení příjmů, které ovšem nebývá doprovázeno výraznějším snížením nákladů. Je třeba mít to na paměti a pro toto období si vytvořit dostatečnou finanční rezervu.

Důchod – nižší inkaso, nižší výdaje?

Toto bohužel taky neplatí, inkaso se nesníží a výdaje nijak drasticky nepoklesnou. U většiny lidí je rozdíl mezi příjmem před odchodem do důchodu a státním důchodem vyšší než pokles výdajů spojený s odchodem do důchodu. Z toho vyplývá, že bez individuálně naspořené rezervy, ze které budete v důchodu dorovnávat rozdíl mezi státním důchodem a vašimi výdaji, se v důchodu neobejdete. Potřebná suma přitom dosahuje výše statisíců až milionů korun. Pamatujte, že čím dříve začnete spořit, tím menší sumu bude potřeba měsíčně na důchod odkládat.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.