Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Snížení splátek konsolidací úvěrů

Jestliže se vám postupně nakupilo více úvěrů a potřebujete se splácením ulevit, pokuste se spojit je v jeden. Říká se tomu konsolidace. Úvěry na splacení jiných malých splátkových úvěrů či kreditních karet banky aktivně nabízejí. Ušetříte na poplatcích vedením jednoho úvěrového účtu a splátky se vám sníží také díky sjednocení a prodloužení splatnosti všech závazků. V ideálním případě ušetříte i na úrokové sazbě.

Například americké hypotéky vyjdou, co se úrokové sazby týká, levněji než spotřebitelské úvěry bez zajištění. Jsou vhodné pro konsolidaci větších dluhů, řádově stovek tisíc korun Podmínkou jejich poskytnutí je ale zastavení nemovitosti, což ovšem nemůže nabídnout každý zájemce o levnější úvěr. Mají také delší dobu splatnosti – 15–20 let, což výslednou splátku snižuje. Sjednocení závazků do jedné americké hypotéky tedy může rodinnému rozpočtu výrazně pomoci.

Nebrat si při konsolidaci další úvěry navíc.

Pokud jste se rozhodli vyřešit spojení více úvěrů v jeden, nepodléhejte dojmu, že nyní jste na tom mnohem lépe a můžete si vzít další úvěr. I když vám navýšení nabízí aktivně sama banka. Vaše situace se tím nezlepší. Uvažujte, proč jste se dostali do takových potíží, že jste museli úvěry konsolidovat. Pokud byly důvodem příliš velké splátky, které jste již nezvládali splácet, navýšení úvěru o další prostředky rezolutně odmítněte. Takto jen navyšujete svoje dluhy.

Na co si brát úvěr a na co ne

Na co je vhodné si vzít úvěr a na co ne? Úvěry na bydlení vám pomohou získat nebo zvelebit nemovitý majetek, je to vlastně investice. Při správné péči je takto získaná hodnota trvalá. Přináší nám užitek nejen v době splácení (bydlíme), ale i po splacení úvěru nám zůstává, co jsme zaplatili a dál nám to může sloužit.

Jinak je tomu u úvěrů, které použijeme na nákup krátkodobého spotřebního zboží či třeba dovolené. V zásadě by žádný úvěr neměl mít delší splatnost než životnost věci z něj pořízené. Pak se náklady na splátku úvěru mohou považovat něco jako splátka za pronájem věci. Dokud věc užíváme, za každou splátku dostáváme nějakou protihodnotu. Pokud si zaplatíte dovolenou, po jejím návratu zůstávají jen dojmy. Na dovolenou si našetřete. Bude za odměnu.

Úvěr na běžný provoz domácnosti už není v pořádku v žádném případě. Tady je problém v bilanci běžných příjmů a výdajů.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.