Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Samostatný život

Samostatný život přináší svobodu v rozhodování. S touto svobodou však musí jít ruku v ruce zodpovědnost za vlastní jednání. I student, kterého ještě živí rodiče, by měl zodpovědně vést svůj osobní rozpočet. Rodiče nejsou povinni zaplatit jakékoliv vaše výdaje, třebaže k vám po dobu přípravy na zaměstnání mají vyživovací povinnost. Prozíraví rodiče to ani nedělají. Učí tak svoje děti, že s penězi se musí umět počítat.

Jak udržet výdaje na uzdě

Každý samostatně hospodařící člověk, ať rodina či jednotlivec, by měl mít přehled nejen o svých příjmech, ale i o výdajích. Příjmy většinou tak snadno neovlivníte, ale výdaje ano. Sepište si je. Jsou výdaje, které lze snížit často jen těžko. To jsou například dluhy, platby za bydlení, školné, různé závazky ze smluv, doprava. Pak jsou důležité výdaje, které můžeme ovlivnit lépe. To jsou například výdaje na jídlo, oblečení, služby telefonních operátorů. A jsou i takové položky, které lze vyškrtnout úplně, bude–li třeba. Přehled o tom, za co své peníze utrácíte, vám pomůže výdaje korigovat.

Budete možná překvapeni, za co kolik peněz v konečném součtu padne. Pravidelné nutné položky většinou znáte a počítáte s nimi. Nebezpečí se skrývá ve drobných výdajích. Ty většinou nejsou tak ostře sledované. Často se jedná o položky v řádech desetikorun či stokorun, ale za celý měsíc či rok mohou dát dohromady několik tisíc, které vám třeba zrovna v rozpočtu scházejí. Omezte impulzivní nákupy v akcích, stanovte si na útraty třeba měsíční nebo týdenní limit, který budete dodržovat.

Cílem je dosahovat přebytku příjmů nad výdaji.

Placení platební kartou

Platební karty, ať už kreditní či debetní, vedou k většímu a často nekontrolovatelnému utrácení. Peníze jsou stále po ruce. Kolik jsme utratili a kolik ještě zbývá, se dozvíme až dávno po nákupu z měsíčního výpisu. Když platíte hotovostí, máte okamžitý přehled. Pokud v peněžence nic nazbyt není, nic ani neutratíte. Debetní kartou utrácíte peníze z vašeho běžného účtu. Kreditní karta je karta k úvěrovému účtu. Čerpáte s ní tedy úvěr poskytnutý bankou.

Pozor na kontokorent

Kontokorent je povolený limit k čerpání do mínusu na vašem běžném účtu. Jedná se tedy o půjčku a ta není zadarmo. Částka, kterou čerpáte do mínusu, se úročí vysokou úrokovou sazbou. Kontokorent můžete z účtu čerpat opakovaně dle potřeby stejným způsobem jako svoje peníze. Z peněz, které na váš účet přicházejí, se vyčerpaná částka zase snižuje. Není stanovena žádná pravidelná splátka. Banka si pravidelně odepisuje za čerpání kontokorentu úroky a poplatek za vedení. Ve většině případů je možné být nepřetržitě v minusu jeden rok. Pak je třeba minusový zůstatek na účtu vyrovnat, aby bylo možné znovu čerpat. Jinak vás banka bude upomínat, účtovat vyšší úroky a dluh nekompromisně vymáhat. Podmínky kontokorentu si tedy pozorně přečtěte, ať se zbytečně nedostanete do problémů. Čerpat kontokorent trvale není výhodné, protože je dražší než jiné splátkové úvěry. Měl by sloužit jen pro zajištění nutných plateb pro případ časového nesouladu příjmů a výdajů. Výše tohoto úvěru by měla být ideálně maximálně do výše vašeho měsíčního příjmu. Tak máte zajištěno pravidelné vyrovnání účtu při každém naúčtování výplaty.

Studentský kontokorent

Získat povolený limit pro přečerpání účtu je v případě studentských účtů velmi jednoduché. Jednodušší než pro klienta, který není studentem. Výhodnější jsou i úrokové podmínky. Nutnost disciplíny v čerpání a splácení je však úplně stejná jako u účtů pracujících osob. Vyčerpáno je rychle, na splácení však není chuť a často ani peníze. Platí tu stejná doporučení jako pro kontokorent.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.