Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rizika si pojistěte

Život se vždy nevyvíjí tak, jak jste si představovali. Zdravotní potíže, změna práce a s tím spojené snížení příjmů rodiny může ohrozit i dobře naplánovanou a zdařile započatou životní etapu. Zvláště pokud splácíte nějaké dluhy. Na nepředvídané situace je dobré se alespoň v rámci možností připravit předem.

Proti zdravotním rizikům je dobré se pojistit. V rodině by měl být pojištěn hlavní živitel, čili ten, jehož příjem představuje hlavní zdroj financí v rodinném rozpočtu. Případně více členů rodiny v poměru, v jakém se na financování výdajů podílí. Vhodným zajištěním je pojištění smrti, invalidity, dlouhodobé pracovní neschopnosti a jak se ukazuje v tomto případě, tak i nedobrovolná ztráta zaměstnání.

Vytloukání klínu klínem

Vzít si na splátky úvěru další úvěr není dobré řešení. Ačkoliv může nakrátko pomoci, v konečném důsledku jen náklady navyšuje. Zejména v případě, že nový úvěr je méně výhodný než ten, jehož splátky je potřeba zaplatit. Tak je to například u spotřebitelského úvěru oproti hypotéce.

Nezaplacená splátka se pak objevuje v úvěrových registrech, klesá vaše hodnocení u bank a šance na získání dalších úvěrů. Zhoršují se podmínky, za kterých je vám věřitel ochoten úvěr poskytnout – roste úroková sazba. Když už nechtějí půjčit banky, jsou tu nebankovní společnosti. Pozor – čím méně důsledně prověřují vaši schopnost splácet, tím více si vezmou na úrocích a poplatcích a razantněji vymáhají dluhy. Splátek je pak stále více.

Nestačíte splácet hypotéku

S věřiteli je třeba komunikovat. Začněte jednat včas. V prvé řadě se snažte dosáhnout úpravy splátkového kalendáře původního úvěru. Pokud jde o dočasný výpadek příjmu, může pomoci odklad či dočasné snížení splátek. Případně se lze dohodnout na prodloužení splatnosti celého úvěru a splátky tak snížit trvale. Nebude se však pravděpodobně jednat o žádný výrazný pokles. Je–li vaše situace daleko horší a vy nemáte a nebudete mít v dohledné době na splátky vůbec, můžete dům prodat a hypotéku splatit celou a bydlení řešit nájmem. V tom lepším případě vám po doplacení úvěru i něco zbude. Pokusíte–li se prodat dům sami, včasným řešením a komunikací s bankou předejdete nárůstu dluhu o úroky z prodlení či náklady na exekuci. Také máte šanci prodat dům za lepší cenu, než by se prodal v případné dražbě. Ačkoliv to není bezbolestné, stále ještě situaci zvládáte – rozhodujete se sami. Budoucnost zůstává otevřená.

Řešení dluhů s pomocí rodiny

Váš úvěr zaplatí rodina a finanční vyrovnání vyřešíte s jejími členy. Může se jednat například o vypořádání budoucích nároků z dědictví mezi sourozenci ještě za života rodičů. V případě hypotéky je pro vás výhodou, že zůstanete bydlet ve svém. Ne v každé rodině je však toto řešení možné.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.