Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zajištění úvěru cizím majetkem

Úvěry na bydlení zajištěné nemovitostí banky a stavební spořitelny nabízejí za výhodnějších podmínek. Nižší úroková sazba, delší doba splatnosti, vyšší limit k čerpání. Úplně nejlepší je půjčit si jen tolik, kolik jste schopni zajistit vlastním majetkem. Pokud nestačí k zajištění úvěru vaše stávající nebo pořizovaná nemovitost, banka přijme k zajištění i nemovitost cizí. Zpravidla to musí být ale majetek příbuzných, rodičů či sourozenců. To vám sice umožní úvěr získat, ale na druhé straně v případě potíží uvrhnete do problémů i majitele zastavené nemovitosti. Jejich majetek může být ohrožen exekucí, aniž by z půjčených peněz viděli jedinou korunu. Dobré vztahy v rodině to může podstatně zhoršit či úplně zničit. Jsou–li majiteli například stárnoucí rodiče, berete na sebe zodpovědnost nejen za jejich důstojné dožití, ale ohrožujete tak i možné budoucí nároky sourozenců – dědiců nebo zájmy osob, které v nemovitosti společně bydlí. Rodina by tedy o tomto kroku měla vědět a souhlasit s ním.

Doporučujeme volit tuto formu zajištění úvěru pouze na nezbytně nutnou dobu a po splacení odpovídající části úvěru požádat banku u uvolnění cizí nemovitosti ze zajištění.

Šetřit nebo mít hned

Možnost vzít si u banky úvěr na něco, na co nemáme právě dost peněz, je skvělá věc. Můžeme tak mít všechno hned, přestože jsme nedali dohromady ani korunu úspor. Výše splátky v době uzavření úvěru se obvykle zdá oproti celé pořizovací ceně vytoužené věci nesrovnatelně nižší. Nenechte se zmást. Splácíte sice po troškách, ale nakonec za danou věc zaplatíte kvůli úrokům a poplatkům daleko více než opravdu stála. Často splácíte ještě v době, kdy už z úvěru pořízená věc dávno dosloužila. Než zaplatíte jeden úvěr, pořídíte si další úvěry na nové věci. A splátek přibývá. Spořit už časem nemusí být z čeho. V horším případě se může stát, že nebude ani z čeho splácet. Pak už je to těžké zastavit. Filosofie žití na dluh vede ke kolotoči dluhů.

Úvěry na spotřební zboží

Úvěry na spotřební zboží jsou jedny z nejdražších. Prodávají se formou prezentace nízké splátky. Proto se taky stále prodlužují maximální doby splatnosti, aby se umocnil dojem, že jsou levné. Dříve jste si mohli půjčit v hotovosti nejdéle tak na 5 let, dnes je to i dvakrát více.

Než se rozhodnete vzít si spotřebitelský úvěr, zvažte, zda příslušnou věc opravdu potřebujete. Rozumnější je na spotřební věci našetřit. Když ne všechno, tak alespoň část. Spočítejte si, kolik vlastně nakonec za vytouženou věc získanou pomocí úvěru zaplatíte. Nejjednodušeji to lze zjistit tak, že si vynásobíte nabízenou výši splátky celkovým jejich počtem. Možná se vám nakonec bude zdát nepřiměřeně drahá a všechno si rozmyslíte. Musíte mít opravdu všechno hned?

Neberte si úvěr na maximální dobu splatnosti. Nechte si rezervu, kdyby bylo třeba odložit nějakou splátku nebo celkové splátky snížit.

Kreditní karta jen pro disciplinované

Kreditní karta je jen pro disciplinované. Je to vlastně samostatný účet s úvěrový limitem, který můžete čerpat opakovaně dle potřeby formou placení kartou za nakoupené zboží. Povinně splácíte měsíčně jen určité malé procento z vyčerpané částky. To je podstatný rozdíl oproti klasickému úvěru. Úvěr z kreditní karty tak může být prakticky nekonečný. Nabízí daleko větší míru svobody ve splácení a čerpání. To ovšem pro někoho může být kámen úrazu. Kreditní karta je ideální jako rezerva pro případ, kdy potřebujete něco rychle zaplatit a nemáte zrovna volné peníze nebo je máte tzv. „na cestě“. Ideálně když je budete mít hned v následující výplatě. Pak využijete největší výhodu kreditní karty, kterou je bezúročné období.

Mít neustále vyčerpaný limit a splácet jen minimální nutnou splátku vás ale přijde draho. V podstatě jen platíte bance úroky. Dluh neubývá. Pokud již nějakou dobu vypadá situace takto, vezměte si raději klasický splátkový úvěr, dluh na kartě z něj vyrovnejte a kartu zrušte. Obdobně se vám to může stát s povoleným limitem přečerpání k vašemu osobnímu účtu, tzv. kontokorentem.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.