Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Financování vlastního bydlení hypotékou

Pokud zvažujete financování vlastního bydlení hypotečním úvěrem, dobře zvažte svoje možnosti, všechny okolnosti a možný budoucí vývoj své životní situace. Zejména v negativním slova smyslu. Hypoteční úvěr je velký závazek na mnoho let a splátky vždy výrazně zatíží rozpočet. Nikdy není dobré jít na doraz. Vždycky je třeba promyslet, co budete dělat v případě, že vypadne některý z důležitých zdrojů příjmů. V životě mohou nastat tíživé situace. Zbavit se hypotéky není nijak jednoduché, už jen proto, že jde o náš domov.

Při koupi nemovitosti pozor na dodatečné náklady

Pokud pořizujete nemovitost, zvažte, zda je ihned obyvatelná, nebo vyžaduje nějaké další nutné opravy či dokonce rekonstrukci. Případné náklady na úpravu domu totiž mohou vést k dalšímu zadlužení. Ke splátkám hypotéky tak přibudou další. Dobré je tyto dodatečné náklady odhadnout předem. Lze je zahrnout do hypotečního úvěru. Získáte tak nízkou sazbu a díky sloučení v jednom úvěru ušetříte na poplatcích.

100% hypotéku raději ne

Nadoraz není dobré jít ani v poměru výše hypotéky k aktuální ceně nemovitosti. Hypotéka do 100 % ceny nemovitosti s sebou nese riziko, že v případě nutnosti rychlého prodeje nenajdete zájemce, který by zaplatil tolik, kolik potřebujete na splacení úvěru.

Problémy řešte včas, s bankou lze jednat

Pokud začínáte mít potíže se splácením, řešte situaci co nejdříve. Jakékoliv prodlení ve splácení snižuje vaši důvěryhodnost jako případného žadatele o úvěr. Ztěžujete si tak možnosti řešení do budoucna. Banka je ochotna jednat o úpravě smluvního vztahu, aby zabránila vzniku splátek po splatnosti, na které pak musí vytvářet rezervy. Banky půjčují, aby vydělaly na úrocích, nikoliv proto, aby prodávaly domy za nesolventní dlužníky. Lze sjednat odklad splátek po dobu prodeje nemovitosti nebo snížit splátky prodloužením splatnosti hypotéky. Banky mohou také odpustit část poplatku za mimořádnou splátku, pokud se klient nachází v tíživé životní situaci. Každopádně komunikovat s bankou je důležité.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.