Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Moře dluhů

  • Berete–li si půjčku pro někoho jiného, buďte velmi opatrní. Pokud budete ve smlouvách figurovat jako jediný dlužník, finanční instituce bude dluh vymáhat vždy po vás a vaše dohody s partnerem, příbuznými či přáteli ji nebudou absolutně zajímat. Je nutné mít vždy platnou, notářsky ověřenou dohodu o půjčce nebo o uznání dluhu. Také je možné využít institutu spoludlužníka.
  • Máte–li problém se splácením, okamžitě ho řešte. A to ne tak, že si pomůžete další půjčkou, ale spíše tak, že věřiteli o problému povíte a požádáte o odložení splátek, nový splátkový kalendář či jiné řešení.
  • Dostanete–li se ve fázi problémů se splácením tak daleko, že vám hrozí exekuce, buďte si jisti, že váš majetek může být ohrožen. Exekutor se zajímá o zůstatky na účtech, ale především o nemovitosti a další majetek ve vašem vlastnictví.
  • V případě, že rodiče převedou nemovitost na své děti a dále v ní bydlí, je vhodné vždy využít institut věcného břemena dožití. V případě problémů, kdy děti o nemovitost přijdou, se nemůže stát, že by rodiče přišli o střechu nad hlavou. Situace spojená s novým majitelem může být pro obyvatele domu přesto velmi nepříjemná.
  • Pokud se vaše drobné půjčky na kreditní kartě, kontokorentu a spotřebitelských úvěrech hodně nakupí, snažte se zbavit nejdražších úvěrů a ideálně je spojit do jednoho většího, ale méně nákladného. Třeba tak, že si vezmete americkou hypotéku, zaplatíte všechny drobné drahé půjčky a následně splácíte již jen jeden velký úvěr s nižší úrokovou sazbou.
  • Nejzazším řešením v situaci, kdy již absolutně nejste schopni úvěry splácet a nemáte žádný majetek, které byste ke splácení využili, je osobní bankrot, jehož úpravu lze nalézt v insolvenčním zákoně. Život během osobního bankrotu není jednoduchý, dlužník však má naději, že při dodržení zákonných podmínek se za pět let zbaví svých dluhů a může začít od začátku. Podmínkou je, že svým věřitelům bude během pěti let, kdy bude žít jen s životním minimem, schopen uhradit alespoň 30 % dluhu. Žádost o osobní bankrot musí schválit soud.

Díl zabývající se touto problematikou

Doporučení připravila: Martina Zavadilová, Partners

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.