Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Znejte hodnotu svého majetku

Víte vůbec, jaká je hodnota vašeho majetku? Například zděděné nemovitosti nebo zprivatizovaného bytu? Nechte si znalcem nebo realitní kanceláří odhadnout cenu nemovitosti. Je to důležitá informace pro případ, že byste si například chtěli brát hypotéku, ručit za jakýkoli úvěr nebo uvažovali o prodeji nemovitosti.

Zamyslete se nad tím, jak chcete žít

Je to trochu triviální rada, ale každý, kterého se důchod již týká nebo ten, koho teprve čeká, by se měl dopředu zamyslet nad tím, jak si svůj život v důchodu představuje. Z jakých prostředků budu žít? Jaké mám úspory a jaké si budu moci dovolit výdaje? Budu mít peníze na cestování nebo budu muset po odchodu do důchodu pracovat, abych zaplatil své pravidelné výdaje? Otázka financí v důchodu bude stále palčivější a nelze ji brát na lehkou váhu.

Částku získanou prodejem nemovitosti rozumně investujte

Paní Kopecká se rozhodla nemovitost prodat a můžeme očekávat, že jí do klína najednou spadne milion korun. Není moudré nechávat takové částky ležet na běžném účtu, kde jsou zhodnocovány minimálně (zhruba jednou desetinou až jednou třetinou procenta ročně), a ztrácejí tak v čase svou hodnotu kvůli inflaci. Takové úspory je lepší investovat. Vzhledem k věku a situaci paní Kopecké má smysl pouze konzervativní investice, která spočívá ve zhodnocení peněz nad inflaci, ale která není spojená s rizikem, jako je tomu například v případě akcií nebo komodit.

Konzervativní investor má mnoho možností a záleží proto například na tom, kdy bude peníze potřebovat vybrat a použít a zda splňuje podmínky pro získání státní podpory u některých finančních produktů. Stavební spoření je vhodný konzervativně-investiční produkt na dobu šesti let. Penzijní připojištění lze doporučit lidem zhruba pět let před odchodem do důchodu. Oba tyto produkty jsou státem přímo finančně podporované.

Nabídka konzervativních investic je ale mnohem širší. V případě, že potřebujete mít prostředky likvidní – to znamená v případě potřeby rychle k dispozici, můžete se porozhlédnout po spořicích účtech a peněžních podílových fondech. Na delším horizontu se dá mluvit o termínovaných vkladech a výhodnějších dluhopisových fondech.

Rozložení investičního portfolia

Ať již se rozhodnete investovat kamkoli, dodržujte zásadu diverzifikace portfolia. To ve srozumitelném jazyce znamená neinvestovat veškeré prostředky pouze jedním způsobem, pouze do jednoho produktu nebo fondu. Zvláště velké částky je vhodné rozložit mezi produkty s různou likviditou i mírou rizika. Pokud si s investováním nevíte rady, nechte si své portfolio připravit od svého finančního poradce. I v takovém případě byste ale měli zhruba rozumět tomu, co se s vašimi penězi děje, jaké riziko podstupujete a na jaké výnosy se můžete těšit.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.