Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Společně v dobrém i zlém

Společné jmění manželů vzniká uzavřením sňatku. Tvoří ho majetek, ale i závazky vzniklé během trvání manželství bez ohledu na to, zda o nich jeden z manželů věděl, nebo ne. Z hlediska věřitele jsou manželé solidární dlužníci a splácení úvěru může proto vyžadovat po kterémkoli z nich.

Americká hypotéka

Jedním z řešení pro manžele Staré byla konsolidace dražších spotřebitelských úvěrů výhodnější americkou hypotékou. Standardní hypoteční úvěr je účelový úvěr zajištěný nemovitostí v osobním vlastnictví. Účelem se myslí využití úvěru na bydlení. Americká hypotéka je také úvěr zajištěný nemovitostí, ale neúčelový, to znamená, že dlužníci mohou půjčené prostředky využít na cokoli. Úrokové sazby standardních hypotečních úvěrů se pohybují okolo 5–6 % ročně, americké hypotéky nabízejí sazbu zpravidla o 1–2 % vyšší. To je ovšem stále výhodnější než neúčelový úvěr spotřebitelský, u kterého se úroky pohybují okolo 12–16 %.

Předčasné vypovídání smluv o finančních produktech

Druhým řešením bylo předčasně vypovědět smlouvy o stavebním spoření, penzijním připojištění a životním pojištění a takto získané peníze využít na splacení nejnevýhodnějších úvěrů a těch, kde už exekutoři ťukají na dveře. Všechny uvedené finanční produkty jsou ale zamýšleny k dlouhodobým úsporám a jejich předčasné ukončení je spojeno se ztrátou.

Stavební spoření je určeno na pět nebo šest let, podle toho, zda byla smlouva uzavřena do konce roku 2004 nebo až později. Výběrem peněz před touto lhůtou přijdete o celou vyplacenou státní podporu a ještě bance zaplatíte sankční poplatek. Podobně nevýhodné je vypovězení dalších dvou smluv.

V případě penzijního připojištění je možné vybrat nejdříve po 15 letech 50 % úspor, a to pouze tehdy, bylo-li o tuto možnost při podpisu smlouvy zažádáno. Před tímto termínem máte nárok na takzvané odbytné. Stejně jako u stavebního spoření přijdete o státní příspěvky i část úspor.

Vypovězení smlouvy o životním pojištění během prvních dvou let jejího trvání je úplně nevýhodné a pojištěný nemusí zpět dostat vůbec nic, protože první dva roky se platí především náklady a poplatky s produktem spojené. I později znamená předčasné vypovězení smlouvy poměrně značnou ztrátu.

Nebezpečí života od výplaty k výplatě

Pokud vám na konci měsíce zbývá přesně nula korun, máte zaděláno na problémy. Od výplaty k výplatě dlouhodobě žít nelze, protože rodinný rozpočet není připraven na nenadálé výdaje nebo třeba ztrátu zaměstnání jednoho z manželů. Splátky úvěrů je proto třeba vždy nastavit tak, aby po jejich uhrazení a vynaložených nákladech na chod domácnosti v rodinné kase ještě něco zbylo.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.