Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Plánujte svůj rozpočet

Než se pustíte do rekonstrukce bytu nebo domu, pečlivě si naplánujte rozpočet. Znejte své limity, tedy přesnou finanční částku, kterou za rekonstrukci můžete utratit. Ujasněte si předem, jak tuto částku získáte, jakým způsobem a po jakou dobu ji budete splácet.

Rekonstrukce často nenavýší hodnotu bytu o investovanou částku. To znamená, že je třeba počítat s tím, že cena vašeho bytu se s rekonstrukcí příliš nezvýší. Toto je velmi důležité ve chvíli, kdybyste své splátky chtěli refinancovat účelovým úvěrem se zajištěním nemovitostí (např. hypotékou).

Na bydlení úvěr účelový

Vyhněte se situaci, kdy byste investice do bydlení financovali neúčelovými půjčkami, tedy například spotřebitelským úvěrem nebo dokonce kreditní kartou. Tyto úvěry jsou vždy dražší než účelové půjčky určené přímo na bydlení a zajištěné nemovitostí. Pokud jste si vzali hypotéku a částka vám nestačí, další prostředky získejte ideálně navýšením hypotéky a např. rozložením její splatnosti, než tak, že si vezmete spotřebitelský úvěr. Úroky na spotřebitelských úvěrech jsou dvoj i trojnásobné oproti hypotékám a splatnost takových úvěrů je mnohem kratší. Výsledné měsíční zatížení rodinného rozpočtu z takového úvěru je tak podstatně vyšší.

Účelovým úvěrem na bydlení je hypoteční úvěr, ale také řádný úvěr ze stavebního spoření (který nabízí zpravidla nejnižší možnou úrokovou sazbu) nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření (tzv. meziúvěr). Naopak k nejběžnějším neúčelovým úvěrům patří úvěr spotřebitelský, různé rychlé půjčky apod., kontokorent, kreditní karta nebo americká hypotéka (neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí.)

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v případě účelových úvěrů na bydlení musíte věřiteli nějakým způsobem doložit, jak jste peníze investovali. Tedy je nutné prokázat, že půjčka byla využita na bydlení. Tedy například na koupi bytu, pozemku, rekonstrukci, novou kuchyňskou linku apod. Za účel bydlení jsou zjednodušeně považovány věci, které jsou „pevnou součástí bytu“ – tedy dveře, podlahy, okna, přimontovaná kuchyňská linka ano, ale volně stojící lednička, DVD přehrávač apod.

Účelový úvěr na bydlení, tedy především hypotéka a úvěr ze stavebního spoření, většinou vyžaduje zastavení nemovitosti v osobním vlastnictví a v odpovídající hodnotě ve prospěch banky. U vysokých úvěrů neúčelových (zpravidla nad 300.000 korun) slouží jako zajištění nejčastěji ručitel.

Zásadní výhodou účelových úvěrů na bydlení je také odečitatelnost zaplacených úroků od základu daně. Za rok si od základu daně můžete odečíst až 300.000 Kč a ušetřit na dani z příjmů až 45.000 korun (počítáno s 15% daňovou sazbou.) Odečítají se úroky zaplacené z účelového úvěru na bydlení.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.