Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Spoludlužník, ručitel nebo přistupitel

Pokud žádáte o úvěr, ať již spotřebitelský nebo hypotéku na bydlení, je dobré mít jasno v pojmech. Například v tom, co obnáší role spoludlužníků nebo ručitelů.

Spoludlužník je nejčastěji manžel/manželka dlužníka, nebo jeho životní partner žijící s ním ve společné domácnosti. Role spoludlužníka je stejně vážná jako dlužníka samotného – má vůči věřiteli stejná práva i povinnosti. To znamená, že přestane–li dlužník úvěr splácet, může se banka obrátit na spoludlužníka a požadovat jeho kompletní splacení.

Žadatelé o úvěr se často potýkají s nedostatečnou bonitou nebo říkáš vysokým věkem. V takovém případě může pomoci takzvaný přistupitel, jehož příjmy a schopnost splácet se započítávají při posuzování bonity. Často jde o například o rodiče a děti. Stát se přistupitelem k dluhu je stejně závazné jako v případě spoludlužníka.

Ručitel je zase ten, který se zavazuje dluh uhradit v případě jeho nesplácení, a který má ale potom právo soudně navrácení částky po dlužníkovi vyžadovat.

Spoludlužník, a co za to?

Jste–li ochoten se stát spoludlužníkem, uvažujte, co to pro vás znamená, a jaké jistoty získáváte vy. Například být spoludlužníkem u hypotéky na byt, která je v osobním vlastnictví pouze dlužníka, je riskantní. Zvláště tehdy, nejste–li manželé ani příbuzní. Než na takovou situaci přistoupíte, dobře zvažte všechny možné následky.

Co s nevýhodnou půjčkou?

I tentokrát znamenalo refinancování drahých úvěrů levnějším snížení měsíčních splátek a možnost tvorby finančních rezerv tak, aby další půjčky nebyly nutné. Různé úvěrové karty a zboží na splátky se mohou vedle hypotéky zdát jako nedůležité drobné výdaje, ale ve skutečnosti na nich kvůli pár desítkám tisíc můžete přeplácet vysoké úroky. Porovnejte RPSN všech svých úvěrů a zvažte, kterých by bylo dobré se co nejrychleji zbavit.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.