Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Půjčování pro druhé

Brát si úvěr za někoho druhého je vždy ošemetné. Měla by to být vždy osoba, kterou dlouho a dobře známe, a i v takovém případě musí existovat jasná písemná domluva, jak bude splácení půjčky probíhat. Sepište u notáře písemnou dohodu o půjčce a jejím splácení, abyste v případě problémů měli v ruce nějaký formální doklad o naložení s penězi.

Pokud jste si již pro svého známého půjčili, žádný doklad o tom nemáte a nastaly problémy, jednejte rychle. Minimálně požadujte po známém podepsání takzvaného „uznání dluhu,“ ve kterém uzná odpovědnost za úvěr a zaváže se ho pravidelně splácet.

Dobrý a špatný dluh

V jedné scéně Richard Walter Elišce Dobrovolné a její mamince říká, že úvěr na zprivatizování bytu je „dobrý dluh“. Co to má znamenat? Zkrátka to, že zadlužíme-li se kvůli dovolené v Karibiku, za dva týdny jsme zpět a zůstane nám jen opálení a mnoho zbývajících splátek. To je příklad „špatného“ úvěru, který rychle vyčerpáme a v ruce nám nic nezbude.

Pokud se zadlužíme kvůli koupi bytu za tři sta tisíc, jehož skutečná hodnota je trojnásobná, tak se jedná o „dobrý“ úvěr, protože po jeho splacení jsme majitelem bytu, tedy hmatatelné „věci“, která má jasnou hodnotu. „Dobré“ úvěry bývají navíc lépe úročeny než ty „špatné,“ protože za ně ručíme nemovitosti a banka coby věřitel méně riskuje.

RPSN

Tato zkratka značí Roční procentní sazbu nákladů a představuje úhrn všech poplatků a jiných nákladů, které musí dlužník při řádném plnění svých povinností z úvěrové smlouvy nutně zaplatit věřiteli vedle jistiny v souvislosti s poskytnutým úvěrem za celou dobu trvání svého závazku.

RPSN je vyjádřený procentním podílem z dlužné částky za období jednoho roku. Z definice tedy RPSN není to samé, co úroková sazba, která znační jenom úroky a neuvažuje poplatky spojené s půjčkou. Povinnost uvádět RPSN u spotřebitelského úvěru je stanovena zákonem.

Konsolidace dluhů

Jedná se o takzvané přeúvěrování, kdy splatíte mnoho menších drahých úvěrů jedním větším úvěrem a splátky si zároveň rozložíte na delší období, čímž snížíte měsíční zatížení rodinného rozpočtu.

Nutno však upozornit, že při zahrnutí účelového úvěru (např. na bydlení) do konsolidace úvěrem neúčelovým přicházíte nevratně o výhody účelovosti (např. daňové odpočty úroků u úvěru na bydlení). Takovým případem je provedení konsolidace hypotečního úvěru a úvěrů neúčelových tzv. americkou hypotékou (tzn. se zajištěním nemovitostí).

V případě Dobrovolných byla využita možnost odkoupení bytu za zhruba tři sta tisíc korun. Hypotéka byla navýšena o nesplacenou část Eliščina úvěru (200 tisíc Kč) a celá půjčka se rozložila na 20 let, takže měsíční splátka se pohybovala pod čtyřmi tisíci korun měsíčně. Úroková sazba u hypotéky byla podstatně nižší než u spotřebitelského úvěru, což znamená úsporu na úrocích. Až rodina hypotéku doplatí, budou bez dluhů a vlastníkem svého bytu.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.