Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Hypotéka a spotřebitelské úvěry

Nemáte-li na splátku hypotečního úvěru, spotřebitelskými úvěry nebo kreditními kartami situaci nevyřešíte. Je to proto, že hypoteční úvěr je většinou díky zajištění nemovitosti zatížen poměrně nízkým úrokem, dejme tomu 6 % ročně. Na spotřebitelských úvěrech zaplatíte ročně ideálně 10 %, reálně často více. Když si na splácení hypotéky vezmete „spotřebák,“ zvyšujete tak de facto své zadlužení. Takové „řešení“ je nejhorší v situaci, kdy není vidina brzkého nárůstu příjmů.

Jana a František si alespoň spotřebitelské úvěry vzali u velkých a seriózních institucí. V opačném případě by už za dveřmi pravděpodobně měli exekutora.

Refinancování hypotéky na delší období a s nižší měsíční splátkou může být řešení problémů se splácením. V rámci refinancování lze také uhradit nevýhodné půjčky navýšením hypotéky. V takovým případě však je třeba bance prokázat dostatečnou bonitu, což v případě Jany, která je na mateřské, není reálné.

Mandatorní výdaje a ty nepovinné

Na základě bilance výdajů a příjmů je třeba výdaje nejprve rozdělit na ty povinné, tedy mandatorní, a ty zbylé. K povinným výdajům patří právě splátky úvěrů, daně, leasing apod. Ostatní výdaje jsou nepovinné a lze hledat cesty, jak je omezit.

Kuřáci a lidé, kteří utrácí měsíčně velké prostředky za alkohol, mají volbu jasnou. V případě Jany a Františka šlo o možnou úsporu více než čtyř tisíc korun měsíčně. Podobnými nepovinnými výdaji jsou dovolené, kulturní a sportovní akce, koníčky, ale třeba i dopravní prostředky (kola, auto, v tomto případě čtyřkolka).

Tvorba rezerv, zajištění

Před podpisem každé úvěrové smlouvy je třeba v první řadě myslet na zajištění. To znamená položit si tyto otázky: Co se stane, když přijdu o práci a pravidelný příjem? Co se stane, když dojde ke změně v rodině (dítě, rozchod)? Co se stane, když budu několik měsíců nemocný a neschopen pracovat? Co se stane, když se nám náhle rozbije lednička nebo auto? Co se stane, když budu mít já nebo můj partners nehodu? Na tyto nepříjemné otázky je třeba si před zadlužením vždy odpovědět a mít připravený reálný krizový scénář.

Proti mnoha nebezpečím se lze do určité míry pojistit: patří sem klasicky úraz, invalidita, smrt. Proti jiným nebezpečím, jako je právě ztráta zaměstnání, je možné se pojistit jenom v omezené míře. Zde vstupuje do hry tvorba dostupné finanční rezervy, peněžního polštáře. Ten by měl odpovídat zhruba trojnásobku měsíčních výdajů. Za devadesát dnů již lze leckterý problém vyřešit a nehrozí vám hned exekutor za dveřmi.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.