Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Obecné rady

Znejte své finance

Základem uvažování o rodinných penězích je znát své pravidelné příjmy a výdaje. Veďte si jeden měsíc podrobný přehled výdajů, které si na konci sledovaného období rozdělte na ty pevné a neměnné a ostatní, méně nutné výdaje. To je východisko pro jakékoli další úspory, změny v nastavení finančních produktů, jako jsou úvěry, pojistky či investice. Bez dobré znalosti rodinného rozpočtu se těžko můžete rozhodovat, kde a jak ušetřit.

Nejdřív čtěte, poté se podepište

Nepodepisujte smlouvu okamžitě, jak vám pracovnice finanční společnosti ukáže prstem na spodní řádek na čtvrté stránce. Přečtěte si, co podepisujete a k čemu se zavazujete, a ptejte se na věci, které nejsou jasné. Ačkoli jsou smlouvy dnes stále složitější a delší, vyplatí se jim věnovat pozornost, zvláště jedná–li se o mnoho let a hodně peněz.

Schovávejte si dokumentaci

Všechny smlouvy si doma pečlivě schovávejte. Kdykoli se tak můžete znovu podívat do jejích podmínek, případně se na jejich základě domáhat svých práv.

Požádejte o radu

Mnoho finančních produktů je dnes již velmi složitých a i v nabídce různých institucí je těžké se zorientovat. Nebojte se poradit s nezávislým finančním poradcem, který vám pomůže udělat si jasno v prioritách a cílech. Může vám nastavit finanční produkty podle vaší potřeby, pomoci s výběrem administrativou, vysvětlil jejich podstatu a fungování. Důležité je, aby se jednalo o poradce zastupujícího spolehlivou společnost a aby zprostředkovával finanční produkty mnoha různých konkurenčních finančních institucí a ne pouze jedné jediné.

Myslete na zadní vrátka

Nežijte od výplaty k výplatě, ale uspořádejte si své rodinné finance tak, abyste byli schopni část příjmů dávat stranou jako rezervu. Každý by si měl vytvořit rezervu na neočekávané výdaje ve výši tří nebo čtyř měsíčních příjmů. Tato rezerva musí být neustále k dispozici, tedy uložena na lépe úročeném účtu v bance nebo v konzervativních peněžních fondech či dluhopisech.

Zadlužujte se opatrně

Nutnost půjčky dobře promyslete a zadlužujte se co možná nejchytřeji. To znamená, že je třeba rozlišovat vhodný a nevhodný účel zadlužení a formu zadlužení. Má například zpravidla smysl kupovat na dluh bydlení, ale již mnohem menší smysl má půjčka kvůli dovolené nebo novému gauči. Rozdíl je i mezi úrokovou sazbou u hypotečního úvěru a u rychlých půjček po telefonu. Platí, že půjčovat menší částky bez zajištění (kreditní karty apod.) je rizikové a finanční instituce žádají vyšší úrok. Nebankovní sektor zase žene úrokové sazby nahoru jako „odškodné“ za půjčování i málo bonitnímu sektoru, který je nejvíce rizikový a pro standardní banky nepřijatelný.

Nezapomeňte na dobře nastavené pojištění

Nutnost pojištění pro případ smrti, úrazu, invalidity či pracovní neschopnosti je pro živitele rodin, kteří mají ještě navíc dluhy a nezaopatřené děti, prakticky povinností. Pojištění ale nemůže být jen tak jakékoli, musí být nastaveno na ta správná rizika a vhodnou pojistnou částku. Právě s takovými otázkami může kvalitní finanční poradce pomoci.

Vyjednávejte a komunikujte zavčas

Pokud tušíte v budoucnu problémy se schopností splácet dluhy nebo s dodržením nějakých finančních povinností, nezapomeňte se svou bankou jednat narovinu a také zavčas. V úvěrové smlouvě je možné často dělat změny, možná je i dohoda o dočasném odložení splácením.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.