Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Před hypotékou

Kateřina Milatová žije ve Frýdku Místku a sama vychovává dva syny. Jeden již studuje vysokou školu v Brně, druhý ho bude následovat příští rok po maturitě. Kateřina uvažuje, že by synům pořídila v Brně byt, ve kterém by mohli po dobu studií a případně i po nich bydlet. Koupi by chtěla financovat prodejem menšího bytu v osobním vlastnictví ve Frýdku Místku a úvěrem. Poradce David Kučera na základě analýzy příjmů a výdajů rodiny Kateřinu informuje, že by se museli velmi uskromnit a omezit výdaje, aby na splátku dosáhli. Pro banku nemusí být Kateřina se svým příjmem a jako živitelka dvou dětí dostatečně bonitní. Rodina se nakonec rozhodne zkusit měsíčně odkládat částku potřebnou na pravidelné splácení hypotéky v celkové výši 800 tisíc korun, aby zjistila, nakolik je pro ni život za takových podmínek snesitelný.

Zjistěte, zda máte na splátky

Uvažujete–li o úvěru, spočítejte si orientační výši měsíční splátky na kalkulačce na internetových stránkách bank. Znát potřebujete požadovanou částku a dobu, po kterou chcete splácet (v současné době možné až 40 let, do 70 let věku dlužníka). Samozřejmě kalkulačky často počítají s nejvýhodnější úrokovou sazbou, takže je třeba uvažovat splátku o něco vyšší a navíc počítat s měsíčním výdajem za pojištění. Nicméně pro orientaci takový propočet stačí. Potom výši splátky porovnejte se svými měsíčními příjmy po odečtení výdajů. Zjistíte, jestli je pro vás úvěr reálný.

Otestujte svou vůli splácet

Znáte–li orientační výši měsíční splátky, zkuste si před zažádáním o úvěr několik měsíců danou částku ukládat bokem, třeba na spořící účet. Zjistíte tak, jaké je žít bez peněz, které padnou na splátky.

Banky a posuzování bonity

Bonitu klientů posuzuje každá banka po svém, existují ale obecné principy. Od pravidelných a doložených příjmů (nejčastěji potvrzení od zaměstnavatele nebo daňové přiznání) odečte banka všechny mandatorní výdaje (např. splátky auta, splátky jiných úvěrů apod.) a životní minimum za všechny členy domácnosti. Maximální možná výše splátky se tak pohybuje okolo poloviny z čistých příjmů po odečtení pevných výdajů. Bonitu dále negativně ovlivňují i nevyužívané úvěrové rámce – například máte-li kreditní kartu nebo kontokorent.

Nájem versus vlastní bydlení

Vždy má smysl porovnat finanční náročnost nájmu a vlastního bydlení na úvěr. Porovnejte výdaje na nájem včetně energií a výdaje na koupený byt, které budou představovat pravidelné měsíční splátky, a dále energie a pravidelné platby typu příspěvku do fondu oprav. A samozřejmě nezapomeňte na ten „detail“, že po splacení bude koupený byt váš, zatímco byt v pronájmu bude vždy patřit někomu jinému.

Nutnost rezervy

Rozhodně nestačí, že po sečtení měsíčních výdajů a splátky úvěru se dostanete na úroveň měsíčních příjmů. Je třeba zároveň vytvářet peněžní rezervu na pokrytí nenadálých výdajů. Bez rezervy se rodinný rozpočet ocitá snadno v problémech, například rozbije-li se něco v domácnosti a není z čeho zaplatit opravu nebo nový spotřebič.

Poznejte více nabídek

Na podmínky úvěru se zeptejte v několika finančních institucích nebo si nechte poradcem zpracovat nabídku od několika konkurenčních bank. Každá posuzuje bonitu trošku jinak, každá nabízí trochu odlišné úrokové sazby pro různé klienty, každá má také odlišné portfolio hypotečních úvěrů.

Děti jako spoludlužníci

V případě, že o úvěr žádá rodič na byt svým dětem a děti již jsou dospělé, je vhodné zvážit jejich přistoupení k úvěrové smlouvě. Do budoucna tak mohou děti po studiích, až začnou vydělávat, převzít odpovědnost za splácení úvěru. Pokud bude byt napsaný na ně, budou děti moci odečítat zaplacené úroky za hypoteční úvěr od svého daňového základu.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.