Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Velké množství spotřebitelských úvěrů

Kotrlovi žijí v městečku v Krušných horách se čtyřmi malými dětmi. Pan Kotrla je podnikatel, který si vydělává jako dělník výškových prací, ale není zrovna aktivní při shánění nových zakázek a v zimě tak jeho příjmy prudce klesají. Paní Kotrlová pracuje jako pedagogická asistentka a dálkově si dodělává maturitu. Rodina má problém udržet finance – jsou zadlužení velkým množstvím spotřebitelských úvěrů a neschopni cokoli ušetřit. Potřebují tak analýzu a řešení finančního poradce, který dokáže umořit nevýhodné půjčky úvěrem s nižší úrokovou sazbou a nastavit rodinné výdaje tak, aby byli Kotrlovi schopni dostát svým závazkům a zároveň generovat úspory.

Myslete na rezervy

Žít od výplaty k výplatě je velice nebezpečné, hrozí totiž, že při nenadálých výdajích nebude kam sáhnout. Proto je nutné vytvořit si pro takové situace finanční rezervu. Každý měsíc si nechávejte zhruba 10 % z příjmu na bankovním účtu až do chvíle, kdy vaše rezerva dosáhne výše tří až čtyř měsíčních platů. Tuto částku byste měli mít kdykoli k dispozici.

Zajištění pro případ nemoci či úrazu

V případě nečekaných událostí, ztráty zaměstnání, onemocnění nebo vážného úrazu je třeba mít kryté výpadky příjmu. K takovému účelu může krátkodobě sloužit právě finanční rezerva, o dlouhodobé zajištění se postará dobře nastavená pojistka.

Bydlení vyřešte včas

Pokud máte to štěstí, že bydlíte ve vlastním, nejprve si vytvořte finanční rezervu a teprve poté z ní financujte potřebnou rekonstrukci či opravy. Pokud si na bydlení musíte vzít úvěr, uvědomte si dlouhodobý dopad jeho splácení, například v situaci, kdy budete mít později děti a příjem jednoho z manželů se prudce sníží.

Stanovte si své priority

Finanční plánování je možné pouze tehdy, pokud máte jasno o svých prioritách. Ty samozřejmě souvisí s věkem, rodinnou situací a výší příjmu. Prioritou mladých párů je vyřešit bydlení. S dostatečnou finanční rezervou následuje založení rodiny a její zajištění. Poté přijde čas na finanční úspory dětem na studium, bydlení a start nezávislého života. Nejpozději v tuto chvíli je třeba začít myslet na stáří a finanční zajištění v důchodovém věku. Rezervy je ovšem třeba mít po celou dobu, a to ty krátkodobé likvidní v podobě úspor na spořícím účtu a později i dlouhodobé investice zamýšlené na stáří.

Rozlišujte výdaje povinné a flexibilní

Prvním krokem k úsporám a optimálnímu nastavení výdajů je uvědomit si, se kterými výdaji nelze hnout a kde je možné se uskromnit či najít výhodnější řešení. Často se dá uspořit i na výdajích, které jste považovali za pevné, například na pojistkách nebo splátkách úvěrů.

Porovnejte výhodnost půjček

Stále častěji dochází k tomu, že si lidé na splácení relativně výhodného úvěru vezmou méně výhodnou půjčku, a tak to pokračuje stále dál a spirála dluhů se roztáčí. Mezi úvěry jsou ale značné rozdíly a je třeba se při jejich sjednávání řídit ekonomickou logikou, stejně jako při nákupu potravin a oblečení. K orientaci ve světě úvěrů slouží roční úrokové sazby a poplatky, ať již jednorázové nebo pravidelné.

Úvěr se zástavou výhodnější než kreditka

Obecně lze říci, že nejnižší úrokovou sazbu nabízí úvěry, za které finanční instituci ručíte nemovitostí. To znamená různé formy hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Úroková sazba odpovídá riziku, které banka nebo spořitelna podstupuje, a to je u těchto půjček relativně nižší díky tomu, že banka v případě nesplácení může svou pohledávku jednoduše uspokojit prodejem zastavené nemovitosti. Proto se sazby těchto úvěrů pohybují do deseti procent ročně. Riziko je pro finanční instituci mnohem vyšší v případě různých spotřebitelských úvěrů a kreditních karet a bývá vykoupeno sazbami, které se pohybují od desíti až běžně do třiceti procent ročně. Jste–li tedy zavaleni splátkami úvěrů s mnoha rozličnými úrokovými sazbami, zvažte jejich konsolidaci. Například tím, že navýšíte výhodnější úvěr a ze získaných peněz splatíte úvěry méně výhodné.

Kolik stojí předčasné splacení

U úvěrů je třeba věnovat pozornost i podmínkám předčasného splacení. V mnoha případech není jednorázové umoření půjčky spojeno s žádnými sankcemi, například v případě standardních kreditních karet. Jindy je možné úvěr v celé výši splatit jen v některý moment. V případě hypoték jím bývá změna úrokové sazby na konci doby fixace.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.