Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak vymáhat dluhy

Paní Marešová je v invalidním důchodu a po srdeční příhodě přišla rodina i o příjem hlavního živitele – pana Mareše. Ten je upoután na lůžko a pobírá invalidní důchod. Rodina splácí hypotéku na dům, o který by nerada přišla. Peníze z pojistky ale docházejí a rodina musí najít řešení napjatého rozpočtu. Prozatím si paní Marešová našla brigádu v administrativě, přispívat bude i syn. Díky prodloužení splatnosti hypotéky a omezení pojistek se podařilo měsíčním výdajům o pár tisíc korun ulehčit. Klíčové bude vymoci dlužnou částku na známém Marešových a zajistit rodině pravidelný příjem díky pracovnímu úvazku paní Marešové.

Jak vymáhat dluhy

Pokud vám někdo dluží peníze a jste schopni tuto skutečnost doložit podepsanou smlouvou, máte několik možností. Pokud chce dlužník spolupracovat, měl by osobně učinit u exekutora exekutorský zápis, případně podepsat směnku. Obojí ho zavazuje splácet. Pokud dlužník s věřitelem nespolupracuje, je na místě žaloba vedoucí k exekučnímu titulu. Soud nařídí termín a způsob úhrady dluhu a při nesplnění podmínek nastupuje na vymáhání peněz exekutor.

Myslete na zajištění v případě neštěstí

Pojištění je nutné zejména v případě, že je rodina závislá na jednom živiteli a má dluhy. Základem jsou různé formy životního pojištění. Výchozím bodem je pojištění pro případ smrti úrazem i v důsledku nemoci dané osoby. K němu se pak dají sjednat různá připojištění. Ta bývají v rámci životního pojištění levnější, než když si je sjednáte samostatně. Výhodou je například zajištění v případě plné invalidity. Klient, který se stane plně invalidním, bývá zpravidla zproštěn od placení. Další možná připojištění jsou proti úrazu, závažným onemocněním nebo na výplatu denních dávek při pracovní neschopnosti nebo hospitalizaci.

Trvalé následky versus invalidita

Udělejte si jasno v jednotlivých typech připojištění a v situacích, na které se vztahují. Často také dochází v případě pojistné události k různým formám výplaty. Pojištění trvalých následků se zpravidla sjednává v rámci úrazového připojištění. Dojde–li k úrazu s trvalými zdravotními následky, pojišťovna vyplatí jednorázově určité procento ze sjednané pojistné částky. Vyplacený podíl vychází z tabulek pojišťovny a rozsahu trvalých následků. Vedle toho u pojištění invalidity v rámci životního pojištění poskytuje pojišťovna náhradu při uznání plného invalidního důchodu. Poskytnuté plnění má v tomto případě dvě podoby: pojišťovna buď vyplatí předem sjednanou částku, nebo nabídne tzv. zproštění od placení, kdy pojištěný nedostane žádnou jednorázovou částku, ale životní pojištění mu běží dále, aniž by musel platit za pojištění.

Pojistěte se na dostatečnou částku

Pojistná částka by měla činit dvou až pětinásobek vašeho ročního příjmu nebo by měla v plné výši krýt případnou půjčku či hypotéku. Výši pojistné částky si proto stanovte tak, aby odpovídala vašim skutečným potřebám a kryla pravidelné a nutné výdaje rodiny.

Splácení dluhů lze rozložit na delší období

Pokud jsou měsíční splátky příliš zatěžující, lze s bankou vyjednat prodloužení splatnosti úvěru. Například hypotéku lze dnes rozložit i na čtyřicet let. To znamená, že měsíční splátka se sníží, ačkoli samotné splácení potrvá déle a dlužník potom v celkové výši úvěr přeplatí o vyšší sumu.

Úspory hledejte v méně nutných výdajích i třeba pojistkách

Se snižováním nákladů začněte u nepotřebných výdajů. Následně se podívejte na pojistky. Například pojištění auta nebo domácnosti mnoho lidí obnovuje každoročně automaticky a ani je nenapadne poohlédnout se po levnější či lépe nastavené variantě.

Životní pojištění radši s poradcem

V životním pojištění a směsi různých připojištění včetně nastavení optimálních pojistných částek je pro laika velmi obtížné se vyznat. Proto je dobré výběr produktu a nastavení pojistné smlouvy konzultovat s finančním poradcem, který na základě finanční analýzy příjmů a výdajů rodiny dokáže vybrat vhodnou pojistku a nutná zabezpečení. Měl by vybírat z nabídky více společností a vycházet z různých finančních situací, které by v rodině mohly nastat.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.