Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Studentské půjčky

Katarína Kovačičová pochází ze Slovenska a studuje pátým rokem medicínu v Brně. Její maminka je invalidní důchodkyně a na studium jí přispívá tatínek, kterého ale potkala teprve ve svých osmnácti letech. Katarína se potřebuje před posledním ročníkem a státnicemi soustředit na studium, a hledá tak jiné možnosti financování, než je práce při škole. Každý měsíc jsou její výdaje o čtyři tisíce vyšší než příjmy, a tak hledá úvěr ve výši okolo sedmdesáti tisíc korun. Nabídka studentských půjček je omezená, ale nějaké možnosti české komerční banky přece jen nabízí. Zásadní problém je však sehnat někoho, kdo má pravidelné příjmy a za úvěr se může zaručit. Katarínin otec na Slovensku jako ručitel českým bankám nevyhovuje, a tak se studentka bude muset poohlédnout po nabídce ve své rodné zemi a nést kurzové riziko.

Zvýhodněné půjčky pro studenty

Komerční banky nabízí v omezené míře studentské půjčky určené na financování výdajů během doby studia. Fungují na bázi spotřebitelských úvěrů a vyznačují se částečně zvýhodněnými podmínkami, co se týče úrokové sazby nebo možnosti odkladu splátek jistiny.

Nejprve úroky, poté jistina

U studentských půjček je možné po dobu studia splácet pouze úroky a jistinu začne dlužník umořovat až v momentě, kdy dokončí školu a začne sám vydělávat. Maximální splatnost těchto úvěrů bývá deset let a částka, kterou je možné si maximálně půjčit, bývá 300 až 500 tisíc korun. Úroková sazba se v ideálním případě pohybuje těsně pod deseti procenty ročně.

Ručitel je nutnost

Banka vyžaduje u studentské půjčky spoludlužníka nebo ručitele. Tím musí být osoba s prokazatelnými pravidelnými příjmy. Nejčastěji jako ručitel figuruje rodič nebo příbuzný studenta.

Na účtu do minusu

Kromě spotřebitelského úvěru existuje možnost čerpat při krátkodobém nedostatku prostředků takzvaný kontokorent, kdy může jít student na svém běžném účtu do minusu. Úvěrový rámec bývá pro studenty nastaven na deset nebo dvacet tisíc korun a u studentských účtů samotné sjednání této služby nic nestojí. Pokud však student možnost jít do minusu využije, začnou mu naskakovat úroky, které se pohybují okolo 13 až 20 % ročně. Na konci roku musí být majitel účtu vždy minimálně na nule, tj. dlužnou částku je třeba nejpozději v tomto termínu uhradit.

Kreditní karta je nejméně výhodná

Ještě méně výhodná je po uplynutí bezúročného období kreditní karta. Ta umožňuje platit v obchodech i vybírat hotovost do výše schváleného úvěrového rámce z bankomatu, vždy se však jedná o úvěrové čerpání prostředků. Banky nabízejí u kreditních karet takzvané bezúročné období, během něhož je uhrazení dlužné částky bezplatné (samozřejmě často se platí roční poplatek za kreditní kartu jako takovou). Po uplynutí tohoto období, které trvá až 30–50 dní, začnou naskakovat úroky z dlužné částky, které se pohybují nad dvaceti i třiceti procenty ročně. Kreditní kartu je tedy vhodné využívat pouze pro krátkodobé překlenutí nedostatku finančních prostředků.

Půjčka dle úroků

O finančním produktu, který na překlenutí nedostatku peněz použijete, se tedy rozhodujte především podle úrokové sazby a dalších poplatků spojených s finančním produktem. Rozhodně neplatí, že je jedno, zda se zadlužíte úvěrem, kontokorentem nebo kreditní kartou. Dalšími kritérii jsou možnosti výše úvěru, doba splatnosti, výše měsíční splátky, flexibilita apod.

Pozor na kurzové riziko

Pokud si vezmete úvěr v cizí měně, musíte počítat s kurzovým rizikem. To znamená, že vezmete–li si úvěr například na Slovensku v eurech, hrozí vám zvýšení úvěru vzhledem k vývoji měnového kurzu. Pokud česká koruna posílí, bude úvěr naopak výhodnější. Kurzové riziko je lepší nepodstupovat a zadlužovat se v měně, ve které budete později vydělávat na splacení.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.