Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Omezení výdajů

Eva a Honza spolu žijí v malém městě v bytě a mají velké plány, zatím si na ně však nedokáží ušetřit. I s poměrně vysokými příjmy a malými dluhy nemají na účtu před výplatou žádnou rezervu. Eva má nutkavou potřebu nakupovat, protože nakupování ji uklidňuje a těší. Chtějí–li ale založit rodinu nebo si vzít hypotéku na dům, budou muset s výdaji něco udělat. Z analýzy finanční poradkyně Jany vyplynulo, že omezením výdajů na zábavu na polovinu a navýšením úspor po skončení splátek leasingu může pár ušetřit okolo sedmi tisíc korun měsíčně. Omezení, které by Evě a Honzovi umožnilo koupi domu, by bylo ale ještě mnohem výraznější. Proto Jana Nedomová doporučuje spíše bydlení v bytě. Než bude založen spořící účet, dostane Honza na starost pokladnu a dohled nad výdaji. Pár našetří i díky třináctému platu mnohem více, než očekával a může peníze použít na koupi nové pohovky.

Zjistěte, kam se ztrácí vaše peníze

Chcete–li šetřit, alespoň jeden měsíc si evidujte všechny výdaje. Tak získáte přehled o tom, kde vaše peníze končí.

Snižte limity
Výběry z bankomatu a platby kartou můžete omezit tak, že si nastavíte nižší limity pro výběr z účtu.

Spořící účet s trvalým příkazem

Zkuste výdaje omezit založením spořícího účtu, na který budete každý měsíc trvalým příkazem odesílat část výplaty.

Spořit začněte u zábavy

Výdaje si rozdělte na ty nutné, zahrnující účty za bydlení, energie, jídlo, splátky úvěrů apod., a dále ty nahodilé a do značné míry zbytečné, jako jsou útraty za zábavu, bary, restaurace, kina, výdaje na oblečení, CD, časopisy nebo i telefon. S úsporami začněte u nedůležitých výdajů. Není možné okamžitě šetřit desetitisíce, proto výdaje omezujte postupně.

Rezervy na nenadálé výdaje

Život od výplaty k výplatě je velmi nebezpečný. Pokud dojde k neočekávaným výdajům, například na rozbitou pračku nebo auto, najednou je nebudete mít z čeho uhradit. Proto mějte vždy k dispozici finanční rezervu uloženou bokem na spořícím nebo odděleném běžném účtu.

Nepotřebné zboží nekupujte na úvěr

Ačkoli půjčit si lze dnes již skutečně na všechno, nelze doporučit koupi věcí, které nutně nepotřebujete, na úvěr. Například na novou pohovku si musíte být schopni z rodinného rozpočtu normálně našetřit, takový nákup by vás neměl zadlužit. Pokud na ni nemáte, zvažte, zda ji skutečně potřebujete, a jak byste si na ni v dalších měsících mohli našetřit.

Otestujte svou schopnost splácet

Než se rozhodnete pro větší půjčku, zkuste žít tři měsíce tak, jako kdybyste ji již spláceli. Přesvědčíte se tak, zda na úvěr skutečně stačíte.

Hypotéka znamená splátky desítky let

Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek, který dnes trvá i třicet let. Každý měsíc zatěžuje rodinný rozpočet a ručíte za něj svým bydlením, a proto je třeba k takovému zadlužení přistoupit odpovědně. Pokud si hypotéku dovolit nemůžete, zvolte nájemní bydlení.

Děti zasáhnou rodinný rozpočet

Pokud plánujete rodinu a v tuto chvíli nemáte v kapse před výplatou ani korunu, připravte se na velké změny. Děti jednak stojí velké peníze a jednak s jejich příchodem klesá příjem rodiny, kde oba manželé byli ekonomicky aktivní. Standardní příspěvek vyplácený během tříleté rodičovské dovolené odpovídá částce 7600 Kč. Snížený příjem a nárůst výdajů je třeba kompenzovat úsporami.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.