Krotitelé dluhů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nevýhodná hypotéka

Paní Salivarová (54 let) se živí jako řidička taxislužby a před několika lety si na hypotéku koupila dům. Kvůli vysokým splátkám úvěru se musela přestěhovat do garáže a dům pronajímá. Není však schopná při současných příjmech a výdajích tvořit rezervu a má obavy, aby se nedostala do problémů v případě nehody nebo dlouhodobé nemoci. Životní pojištění, na které paní Salivarová každý měsíc platí 3000 korun, by nepokrylo hypotéku v případě úrazu ani smrti. K návrhům poradce Zdeňka Šimka na změnu portfolia je ale paní Salivarová skeptická: již jednou jí finanční poradkyně podvedla, když jí za uzavření hypotéky naúčtovala 90 tisíc korun. Poradci, kteří za sjednaný produkt obdrží provizi od banky nebo pojišťovny, již přitom nemají nárok na žádné peníze od klienta. Asociace finančních zprostředkovatelů a poradců (AFIZ) prověří na žádost paní Salivarové Zdeňkovo portfolio, ve kterém nenajde žádné nedostatky. Podle nového plánu paní Salivarová refinancuje svou hypotéku u jiné banky nabízející nižší úrokovou sazbu a splátky rozloží na dalších 15 let. Zároveň zruší i nevýhodné pojistky. Ušetřené peníze každý měsíc vloží do jiného životního pojištění, na spořící účet a do stavebního spoření.

Důvěřujte, ale prověřujte

Pokud se vám návrhy finančního poradce nezdají, zkuste se například obrátit na jiného poradce či poradkyni a požádejte je o jejich názor. Oba vypracované návrhy řešení potom můžete porovnat a vybrat si ten vhodnější.

Obraťte se na AFIZ

Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky sdružuje společnosti poskytující poradenské služby a dbá na dodržování etických zásad poradenství. Může zajistit vyhodnocení práce finančního poradce a ověřit jím navržené portfolio.

Finanční poradce dostává provize

Většina finančních poradců získává prostředky z uzavřených smluv k finančním produktům bank a pojišťoven. Jejich příjmy tedy tvoří provize vyplacené za prodané produkty a žádné další peníze za své služby by po svém klientovi žádat neměli.

Smlouvy až po analýze

Kvalitní finanční poradce nejprve udělá důkladnou analýzu vašich příjmů a výdajů, než vám navrhne nějaké produkty a smlouvy. K žádnému podepisování smluv by nemělo dojít již na první schůzce. Finanční poradce by měl nabízet produkty různých bank a pojišťoven a nebýt závislý pouze na jedené jediné finanční instituci.

Myslete na zajištění

Pokud živíte rodinu nebo máte úvěry, myslete na situace, kdy vám může vypadnout příjem, například v případě nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání. Zvažte dobře nastavené životní či úrazové pojištění.

Zvažte výhodnost úvěrů

Hypotéku lze bez sankcí refinancovat u jiné banky v momentě konce fixace. V jiném momentě zaplatí dlužních sankční poplatek, který bývá stanoven v procentech z dlužné částky.

Fixace úrokové sazby

Fixace je doba, na kterou bude dlužníkům garantována výše úrokové sazby. Žadatel o úvěr, nejčastěji hypoteční, si ji volí při sjednání hypotéky. Fixace bývá nejčastěji jednoletá, tříletá, pětiletá, ale v některých bankách může být v nabídce i dvacetiletá fixace. Na konci doby fixace, tedy například po pěti letech od poskytnutí úvěru, pošle banka klientovi oznámení o nové výši úrokové sazby. Ta může být vyšší i nižší než sazba předchozí a výše splátky se tak v momentě změny fixace mění. V tomto momentě změny fixace může klient bez sankce celý úvěr jednorázově splatit nebo ho refinancovat u jiné banky, která mu nabídne nižší úrokovou sazbu. Když se žadatel o úvěr rozhoduje, jakou fixaci zvolit, měl by zvážit nebezpečí změny výše splátky v dalším fixačním období a porovnat nabízené úrokové sazby pro jednotlivé fixace. Ty odráží očekávání vývoje na trhu: pokud jsou například v daný moment sazby nízké a do budoucna se očekává jejich zvýšení, bude sazba jednoleté fixace nejnižší a u delších fixací budou úroky vyšší.

Díl zabývající se touto problematikou

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.